Listopad 2022: pełnia i zaćmienie Księżyca będą wyjątkowe. Sprawdź, kiedy nadejdzie "Pełnia Bobrów"

Listopadowa pełnia to przepowiednia nadciągającej zimy. Już 8 listopada podziwiać będziemy na niebie rzadko spotykane zjawisko. Kiedy i o której godzinie będzie najlepiej widoczne zaćmienie i pełnia Mroźnego Księżyca i dlaczego nazywamy je też Pełnią Bobrów?

Listopadową pełnię Księżyca będziemy mogli zaobserwować już 8 listopada 2022, czyli w najbliższy wtorek.

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"

Pełnia Mroźnego Księżyca lub Pełnia Bobrów. Skąd pochodzi nazwa?

Przedostatnia pełnia w tym roku znana jest jako Mroźny Księżyc, Pełnia Bobrów, Szronowy Księżyc lub Ciemny Księżyc. Pierwsze trzy nazwy nawiązują do pogody, zaś ostatnia ma odniesienie w dawnych czasach, kiedy to rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej polowali na te gryzonie właśnie w listopadzie.

Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Najczęściej jest ona związana z okresem, w którym występuje.

 • Styczeń - Pełnia Wilczego Księżyca
 • Luty - Pełnia Śnieżnego Księżyca
 • Marzec - Pełnia Robaczego Księżyca
 • Kwiecień - Pełnia Różowego Księżyca
 • Maj - Pełnia Kwiatowego Księżyca
 • Czerwiec - Pełnia Truskawkowego Księżyca
 • Lipiec - Pełnia Koźlego Księżyca
 • Sierpień - Pełnia Księżyca Jesiotrów
 • Wrzesień - Pełnia Księżyca Plonów
 • Październik - Pełnia Księżyca Myśliwych
 • Listopad - Pełnia Bobrzego Księżyca
 • Grudzień - Pełnia Zimnego Księżyca

Kiedy jest pełnia Księżyca? Już w listopadzie zobaczymy wyjątkowe zjawisko

Listopadowa pełnia Księżyca przypada dokładnie 8 października 2022 o godz. 12:02. Kulminacja zjawiska nastąpi w samo południe, ale Srebrny Glob w pełnej krasie będzie można podziwiać również w nocy z wtorku na środę. Jednak to nie koniec atrakcji na niebie.

Ta noc będzie wyjątkowa. Podczas niej będzie można obserwować całkowite zaćmienie naszego satelity. Kiedy dokładnie nastąpi to wyjątkowe zjawisko i czy będzie widoczne w Polsce?

Zaćmienie Księżyca listopad 2022. Kto zobaczy to wyjątkowe zjawisko?

Zaćmienie Księżyca nastąpi we wtorek w samo południe i zbiegnie się z jego pełnią. Niestety tym razem nie będzie widoczne w Polsce. Zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 będą podziwiać mieszkańcy obu Ameryk, Australii i Nowej Zelandii. Będzie ono widoczne również w północno-wschodnich regionach Rosji. Kolejne całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce zobaczymy dopiero za 3 lata, 25 września 2025 roku. Kulminacja Srebrnego Globu w listopadzie jest zwiastunem nadciągającej zimy.

Pełnia Księżyca może mieć wpływ na organizm. Jak działa na człowieka?

Zdaniem wielu pełnia Księżyca ma wpływ na wahania nastroju. Może się to objawiać spadkiem energii, rozdrażnieniem, zmęczeniem i bezsennością. W czasie pełni lepiej nie wdawać się w drażliwe dyskusje i unikać kłótni. To czas refleksji, czerpania inspiracji oraz odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej i na niektóre zjawiska astronomiczne mogą nie mieć żadnego wpływu.

Więcej o: