Listopadową pełnię Księżyca będziemy mogli zaobserwować już 8 listopada 2022, czyli w najbliższy wtorek.
Przedostatnia pełnia w tym roku znana jest jako Mroźny Księżyc, Pełnia Bobrów, Szronowy Księżyc lub Ciemny Księżyc. Pierwsze trzy nazwy nawiązują do pogody, zaś ostatnia ma odniesienie w dawnych czasach, kiedy to rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej polowali na te gryzonie właśnie w listopadzie.
Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Najczęściej jest ona związana z okresem, w którym występuje.
Kiedy jest pełnia Księżyca? Już w listopadzie zobaczymy wyjątkowe zjawisko
Listopadowa pełnia Księżyca przypada dokładnie 8 października 2022 o godz. 12:02. Kulminacja zjawiska nastąpi w samo południe, ale Srebrny Glob w pełnej krasie będzie można podziwiać również w nocy z wtorku na środę. Jednak to nie koniec atrakcji na niebie.
Ta noc będzie wyjątkowa. Podczas niej będzie można obserwować całkowite zaćmienie naszego satelity. Kiedy dokładnie nastąpi to wyjątkowe zjawisko i czy będzie widoczne w Polsce?
Zaćmienie Księżyca nastąpi we wtorek w samo południe i zbiegnie się z jego pełnią. Niestety tym razem nie będzie widoczne w Polsce. Zaćmienie Księżyca w listopadzie 2022 będą podziwiać mieszkańcy obu Ameryk, Australii i Nowej Zelandii. Będzie ono widoczne również w północno-wschodnich regionach Rosji. Kolejne całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce zobaczymy dopiero za 3 lata, 25 września 2025 roku. Kulminacja Srebrnego Globu w listopadzie jest zwiastunem nadciągającej zimy.
Zdaniem wielu pełnia Księżyca ma wpływ na wahania nastroju. Może się to objawiać spadkiem energii, rozdrażnieniem, zmęczeniem i bezsennością. W czasie pełni lepiej nie wdawać się w drażliwe dyskusje i unikać kłótni. To czas refleksji, czerpania inspiracji oraz odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej i na niektóre zjawiska astronomiczne mogą nie mieć żadnego wpływu.