Mokre i zaparowane szyby po nocy? Ustaw klamkę okna w tej pozycji, a problem zniknie

Zaparowane okna to częsty problem w sezonie jesienno-zimowym. Powodem jest nadmiar wilgoci, który w połączeniu z niskimi temperaturami za oknem może powodować skraplanie się pary wodnej. Istnieje proste rozwiązanie. Wystarczy ustawić klamkę w określony sposób.

Więcej podobnych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Właściwe ustawienie okien zimą pozwoli uniknąć strat ciepła i zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednocześnie może sprawić, że w pomieszczeniach zacznie gromadzić się wilgoć, szczególnie gdy nie zadbamy o właściwą wentylację. Zaparowane okna nie muszą jednak oznaczać poważnych problemów. To częsty widok zimą, winna jest bowiem fizyka i punkt rosy, który sprawia, że na szybie pojawiają się para i kropelki wody. Jak tego uniknąć? Sprawdź ustawienia okien i zastosuj się do tych porad.

Parujące szyby w oknach? Proste rozwiązanie pozwoli tego uniknąć

Tryb zimowy okna pozwala ograniczyć straty ciepła w pomieszczeniach i zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zbyt szczelne ustawienie ogranicza jednak prawidłową cyrkulację powietrza, co w połączeniu z wadliwą wentylacją w domu czy budynku może powodować problemy z nadmiarem wilgoci i powstawaniem pleśni. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów jest ustawienie klamki okna w określony sposób, tj. pod kątem mniej więcej 45 stopni względem pozycji poziomej. To sprawi, że okno zostanie delikatnie rozszczelnione. Dzięki mikrowentylacji zadbasz o właściwą cyrkulację powietrza, ale nie wychłodzisz pomieszczenia, jak podczas uchylania okna.

Jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu? Sięgnij po te sposoby

Prawidłowy i bezpieczny poziom wilgotności, jaki powinien panować w pomieszczeniu, wynosi ok. 40-50%. Okna mogą jednak parować nawet przy niższym poziomie wilgoci. Rozszczelnienie okna może nie wystarczyć. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Regularnie wietrz pomieszczenia, zwłaszcza kuchnię po gotowaniu. Otwórz okna na oścież i pozostaw na 10-15 minut. Kwadrans intensywnego wietrzenia dziennie wystarczy, by ograniczyć gromadzenie się wilgoci.
  • Przetrzyj szyby od wewnątrz mieszanką gliceryny i alkoholu. To sprawi, że para wodna nie będzie się gromadzić na oknie.
  • Wycieraj okna, gdy zauważysz, że zaczyna się skraplać woda. Szczególną uwagę zwróć na rogi i uszczelki. Dzięki temu unikniesz rozwoju pleśni.
  • Podczas gotowania uruchamiaj okap. Garnki z gotującą wodą przykrywaj pokrywką.
Więcej o: