Więcej podobnych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Właściwe ustawienie okien zimą pozwoli uniknąć strat ciepła i zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednocześnie może sprawić, że w pomieszczeniach zacznie gromadzić się wilgoć, szczególnie gdy nie zadbamy o właściwą wentylację. Zaparowane okna nie muszą jednak oznaczać poważnych problemów. To częsty widok zimą, winna jest bowiem fizyka i punkt rosy, który sprawia, że na szybie pojawiają się para i kropelki wody. Jak tego uniknąć? Sprawdź ustawienia okien i zastosuj się do tych porad.
Tryb zimowy okna pozwala ograniczyć straty ciepła w pomieszczeniach i zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zbyt szczelne ustawienie ogranicza jednak prawidłową cyrkulację powietrza, co w połączeniu z wadliwą wentylacją w domu czy budynku może powodować problemy z nadmiarem wilgoci i powstawaniem pleśni. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów jest ustawienie klamki okna w określony sposób, tj. pod kątem mniej więcej 45 stopni względem pozycji poziomej. To sprawi, że okno zostanie delikatnie rozszczelnione. Dzięki mikrowentylacji zadbasz o właściwą cyrkulację powietrza, ale nie wychłodzisz pomieszczenia, jak podczas uchylania okna.
Prawidłowy i bezpieczny poziom wilgotności, jaki powinien panować w pomieszczeniu, wynosi ok. 40-50%. Okna mogą jednak parować nawet przy niższym poziomie wilgoci. Rozszczelnienie okna może nie wystarczyć. O czym jeszcze warto pamiętać?