Jak wyczyścić zamszowe buty, aby ich nie zniszczyć? Te triki sprawią, że będą jak nowe przez lata!

Jesienią i zimą często wybieramy zamszowe buty. Nic dziwnego, są eleganckie i wygodne, jednak problem pojawia się przy ich czyszczeniu. Jak dbać o zamszowe buty, aby ich nie zniszczyć? Podpowiadamy też, jak pozbyć się soli drogowej z butów.

Buty z zamszu źle znoszą kontakt z wodą i wilgocią. Jak zatem prawidłowo o nie dbać? Podpowiadamy, w jaki sposób czyścić zamszowe buty, aby móc je nosić przez długie lata. 

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Brudne buty zimą są twoją zmorą? Oto dwa szybkie myki, które je uratują

Jak wyczyścić buty z zamszu? Wypróbuj te domowe sposoby 

Jeśli na twoich zamszowych butach pojawiły się drobne zabrudzenia, szybko pozbędziesz się ich, wykorzystując do tego gumkę do ścierania. Wystarczy, że delikatnie przetrzesz nią przybrudzone miejsca. Jednak nie wszystkie zabrudzenia uda się nam usunąć tym sposobem. Zamszowe buty wyczyścisz także sodą oczyszczoną z mlekiem. Do szklanki mleka dosyp łyżkę stołową sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wymieszaj składniki, a później delikatnie wetrzyj produkt w zabrudzone miejsca i pozostaw do wyschnięcia. 

Nie popełniaj tego błędu. To zniszczy twoje zamszowe buty 

Do odświeżenia zamszowych butów możesz wykorzystać parę wodną. Zagotuj wodę w czajniku i przez kilka sekund przytrzymaj nad parą buty, a następnie pozostaw je do wyschnięcia. Pamiętaj, aby nie przyspieszać procesu suszenia butów, stawiając je na grzejnik, susząc suszarką, czy wystawiając na słońce. Buty muszą wyschnąć w temperaturze pokojowej, w przeciwnym wypadku mogą pozostać na nich plamy, a nawet pojawić się pęknięcia. 

Jak pozbyć się soli drogowej z zamszowego obuwia? Ocet usunie zacieki 

Już niedługo na drogi ponownie zostanie rozsypana sól drogowa, która powoduje brzydkie białe zacieki na obuwiu. Jak się ich pozbyć z zamszowych butów? Wystarczy zmieszać pół szklanki wody i pół szklanki octu. Następnie zamocz w płynie ścierkę i delikatnie przetrzyj zabrudzenia. 

Więcej o: