Jak chronić rośliny przed zimnem? Te sposoby na zabezpieczenie roślin zimą uratują ich piękny wygląd

Niskie temperatury zbliżają się wielkimi krokami, a to oznacza, że czas zacząć myśleć o ochronie roślin przed mrozem. Podpowiadamy, jakie materiały będą najlepsze do zabezpieczenia drzew i krzewów oraz jak izolować przed zimnem mniejsze rośliny i sadzonki. Sprawdź, czego nie powinieneś używać do zabezpieczenia roślin przed zimową pogodą.

Przed mrozem powinniśmy chronić rośliny egzotyczne oraz te pochodzące z krajów o łagodniejszym klimacie niż polski. Należy je zabezpieczyć, kiedy dotrą do nas pierwsze przymrozki, a temperatura powietrza przez kilka dni utrzyma się na poziomie - 5 stopni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak zabezpieczyć rośliny zimą? Te rośliny są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury

Przed niskimi temperaturami powinniśmy zabezpieczyć nie tylko rośliny, które naturalnie nie występują w naszej strefie klimatycznej, ale także młode i te posadzone w ostatnim czasie. Dodatkowo należy ochronić drzewa i krzewy, które są narażone na silny wiatr. Do zabezpieczenia roślin możemy wykorzystać m.in. słomę, suche liście, korę, słomiane maty oraz agrowłókniny. Materiały, którymi zabezpieczamy rośliny na zimę, muszą przepuszczać powietrze, dlatego nie należy okrywać je torbami ani plastikowymi foliami - czytamy na portalu zielonyogrodek.pl.

Sposoby na zabezpieczenie roślin zimą. Tunele foliowe i klosze

Jeśli chcemy zabezpieczyć przed mrozem pędy młodych roślin, należy przykryć je gazetami i przysypać ziemią, aby wiatr ich nie porwał. Z kolei, jeśli chcemy ochronić przed zimnem niewielkie rośliny, możemy zastosować klosze wykonane z kartonu lub wiadra. W przypadku ochrony grządek przed mrozem i wiatrem możemy zbudować tunele z foli. Na obszarze, w którym ma znaleźć się tunel, musimy wbić druty, na których oprze się folia. Należy pamiętać o wietrzeniu tunelu, aby nie doszło do zniszczenia naszych upraw. W ciągu dnia jeden z boków tunelu powinien pozostawać odkryty, aby rośliny miały dostęp do powietrza - podkreśla portal poradnikogrodniczy.pl.

Więcej o: