Stadiony na mundial w Katarze. Jak wyglądają? Gdzie zagrają Polacy?

Na przełomie listopada i grudnia tego roku w Katarze odbędą się mistrzostwa świata w piłkę nożną. Mecze będą rozgrywane na ośmiu obiektach, które w większości posiadają ciekawą historię i futurystyczny wygląd. Gdzie się znajdują i jak wyglądają? Gdzie zagrają Polacy?

Przygotowania do tegorocznych mistrzostw świata w Katarze trwały od kilku lat. W ekspresowym tempie powstało kilka imponujących obiektów, na których piłkarze będą rozgrywać 64 spotkania w ramach mundialu. Największy z nich może pomieścić aż około 80 tysięcy widzów.

Zobacz wideo Kłopoty Michniewicza przed mundialem. Dramat pomocnika - ujawniamy kulisy!

Stadiony na Mundial 2022 w Katarze

Największym stadionem, na którym będą rozgrywane mecze podczas mundialu w Katarze, jest Lusail Stadium, znajdujący się w mieście Lusajl. Ukończenie jego budowy nastąpiło 20 listopada 2021 roku i może pomieścić aż 86 tysięcy kibiców. Obiekt wygląda szczególnie imponująco z zewnątrz - pokrywa go złota fasada, natomiast całość przykryta jest membranowym dachem.

 

Drugim największym obiektem jest Al Bayt Stadium w mieście Al-Chaur, którego pojemność wynosi około 60 tysięcy miejsc. Obiekt posiada rozsuwany dach, dzięki czemu wszyscy kibice będą mogli oglądać mecze pod zadaszeniem. Stadion jest certyfikowany za poświadczenie zrównoważonego rozwoju w ramach inicjatywy Global Sustainability Assessment System, uzyskując z tego tytułu pięć gwiazdek.

 

Al Thumama Stadium to obiekt w Dosze, stolicy kraju, który został otwarty 21 października 2021 roku i może pomieścić 40 tysięcy widzów. Stadion jest niemal w całości zadaszony, a jego biała elewacja jest inspirowana tradycyjnym arabskim nakryciem głowy. Po zakończeniu mundialu w Katarze zlikwidowany ma zostać górny poziom trybun - w jego miejsce ma powstać taras i obiekty usługowo-rekreacyjne. Wskutek tego pojemność obiektu spadnie do 20 tysięcy miejsc.

 

Stadium 974 w stolicy Kataru, Dosze, został otwarty w listopadzie 2021 roku i może pomieścić 40 tysięcy widzów. Obiekt jest nietypowy - liczba 974 w nazwie oznacza liczbę kontenerów, jaką wykorzystano do jego budowy. Ponadto zbudowany jest także z dużej ilości elementów stalowych i prefabrykatów. Po zakończeniu mundialu w Katarze stadion zostanie w całości rozebrany, a jego elementy mają posłużyć do innych konstrukcji. Reprezentacja Polski rozegra na nim dwa grupowe mecze - z Meksykiem i Argentyną.

 

Spotkanie z Arabią Saudyjską biało-czerwoni rozegrają z kolei na położonym w Ar-Rajjan Eduaction City Stadium. Otwarcie obiektu mogącego pomieścić 45 350 widzów miało miejsce 3 września 2020 roku, a jego głównym przeznaczeniem miał być właśnie mundial w Katarze. Po zakończeniu turnieju planowane jest zredukowanie najwyższego z trzech dostępnych poziomów, przez co pojemność stadionu ma spaść do około 25 tysięcy miejsc.

 

W Ar-Rajjan znajduje się jeszcze jeden stadion - Ahmed bin Ali Stadium. Został on otwarty 18 grudnia 2020 roku i może pomieścić 44 740 widzów. Nosi imię Ahmada bin Ali Al Thani, emira Kataru w latach 1960-1972. Na zewnętrznej stronie znajduje się tzw. fasada medialna, która będzie służyć jako ekran do projekcji wiadomości, reklam czy informacji o meczach podczas turnieju.

 

Mecze na mundialu w Katarze będą również rozgrywane na położonym w Dosze Khalifa International Stadium, który może pomieścić 45 416 widzów. Obiekt powstał w 1976 roku, ale w 2005 i 2017 roku doszło do jego modernizacji. Posiada także infrastrukturę, która pozwala na organizację wydarzeń sportowych w innych dyscyplinach, takich jak lekkoatletyka.

 

Ostatni obiekt, na którym będą rozgrywane spotkania mistrzostw świata, jest położony w mieście Al-Wakra Al Janoub Stadium. Do jego otwarcia doszło w połowie maja 2019 roku i może pomieścić około 40 tysięcy kibiców. Ciekawostką jest zainstalowany system chłodzenia, który podczas turnieju będzie zapobiegał przegrzaniu piłkarzy i kibiców z powodu gorącego i suchego klimatu Kataru. Dzięki niemu na trybunach temperatura może zostać zredukowana do 18 stopni Celsjusza, a na murawie do 20 stopni.

 

Lista meczów na stadionach na mundial w Katarze

  • Lusail Stadium: 6 meczów fazy grupowej, 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał, finał;
  • Al Bayt Stadium: 6 meczów fazy grupowej, mecz otwarcia, 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał;
  • Stadium 974: 6 meczów fazy grupowej, 1/8 finału;
  • Al Thumama Stadium: 6 meczów fazy grupowej, 1/8 finału, ćwierćfinał;
  • Education City Stadium: 6 meczów fazy grupowej, 1/8 finału, ćwierćfinał;
  • Ahmed bin Ali Stadium: 6 meczów fazy grupowej, 1/8 finału;
  • Khalifa International Stadium: 6 meczów fazy grupowej, 1/8 finału, mecz o 3. miejsce;
  • Al Janoub Stadium: 6 meczów fazy grupowej, 1/8 finału. 
Więcej o: