Jaka temperatura i wilgotność w domu są optymalne? To może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia

Wiele osób zastanawia się, jaka temperatura w domu będzie najlepsza dla zdrowia. Ustalenie odpowiedniej wartości pozwoli na zaoszczędzenie na ogrzewaniu, które w tym roku może kosztować znacznie więcej. Podpowiadamy, jaka temperatura, ale też wilgotność powinna być w naszych mieszkaniach i domach odpowiednia.

Odpowiednia temperatura w domu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Jeśli jest za zimno, może to prowadzić do problemów z krążeniem, czy oddychaniem. Za niskie wartości prowadzą także do bezsenności, a nawet mogą przyczynić się do wystąpienia depresji - informuje "The Guardian". 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Jaka temperatura w mieszkaniu będzie odpowiednia? Pomieszczenie ma znaczenie

Nie tylko za niska temperatura negatywnie wpływ na nasze zdrowie. Kiedy przebywamy w pomieszczeniach, gdzie jest za ciepło, stajemy się senni, a nasza podatność na choroby wzrasta. Jaki jest zatem złoty środek? Okazuje się, że idealna temperatura w sypialni powinna wynosić od 16 do 18 stopni, nieco cieplej ma być w salonie od 20 do 22 stopni. Natomiast najcieplejszym miejscem w domu zdaniem ekspertów powinna być łazienka. Tam optymalna temperatura oscyluje między 22 a 24 stopniami. 

Jaka powinna być wilgotność w domu? Nie powinna przekraczać 60 proc.

Z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że osoby bez problemów zdrowotnych powinny przebywać w pomieszczeniach, gdzie minimalna temperatura wynosi 18 stopni. Natomiast w pokojach, w których przebywają małe dzieci, osoby z problemami zdrowotnymi oraz seniorzy powinno być 20 stopni Celsjusza. Nie tylko temperatura jest ważną dla naszego zdrowia. Warto zwrócić uwagę także na wilgotność powietrza. Wilgotność powietrza w domu powinna wynosić od 40 do 60 proc. Jeśli jest ona wyższa, może prowadzić do alergii oraz chorób układu oddechowego. 

Więcej o: