O której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka 2022. Podpowiadamy, kiedy zasiąść do wigilijnej kolacji

Zgodnie z polską tradycją Wigilię należy rozpocząć, gdy na niebie pojawi się "pierwsza gwiazdka". Zwyczaj ten jest związany z Gwiazdą Betlejemską zwiastującą narodziny Jezusa. O której godzinie pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie w Wigilię 2022?

"Pierwsza gwiazdka" to wielowiekowa tradycja związana Bożym Narodzeniem. Wyznacza ona godzinę rozpoczęcia kolacji wigilijnej. Kiedy będziemy zasiadać do wspólnej wieczerzy w 2022 roku?

Zobacz wideo Chrupiąca ryba z sosem tatarskim [PRZEPIS]

O której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka 2022?

Wigilia to uroczystość celebrowana w Kościele katolickim 24 grudnia, zaś w Kościele prawosławnym – 6 stycznia. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego "vigiliare", które można przetłumaczyć jako "czuwać" lub "oczekiwać". Uroczysty przebieg tej okazji – z rodzinną wieczerzą i opłatkiem – charakterystyczny jest głównie dla Polski.

W sobotę, 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia 2022 Słońce zajdzie wyjątkowo wcześnie, bo o godzinie 15:27. Oznacza to, że już od około godziny 16.00 będzie można wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki.

O której godzinie zasiada się do wigilii zgodnie z tradycją?

Wigilia rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia. Wiele osób jest zdania, że jest to najpiękniejszy czas w roku. Chrześcijańskie święta są bowiem pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju.

Gwiazda, coś więcej niż tylko świąteczna dekoracje tworzące magiczny klimat. Tradycja mówi, że wieczerza wigilijna powinna rozpocząć się wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki, która jest związana z Gwiazdą Betlejemską. Ta pełniła niebagatelne zadanie. Wskazywała bowiem Trzem Królom drogę do Zbawiciela.

Więcej o: