Kiedy i jak sadzić czosnek zimowy? Jeśli nie znasz tych ważnych zasad, ominą cię obfite plony

Jeżeli zastanawiasz się, jak i kiedy sadzić czosnek zimowy tutaj znajdziesz kilka prostych i pomocnych rad. Te kilka banalnych zasad sprawi, że główki będą naprawdę okazałe. Sprawdź, co trzeba przygotować i co jest najważniejsze w uprawie. Zobacz jakie to proste!

Kiedy i jak sadzić czosnek zimowy? Te pytania zadaje sobie każdy, kto postanowił rozpocząć jego uprawę. Nie jest on raczej problematycznym warzywem, jednak warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Sprawdź, w jaki sposób należy go sadzić, aby główki były zdrowe i okazałe! Zobacz też tutaj, co jeszcze warto sadzić jesienią.

Więcej podobnych porad, znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Lecznicza moc czosnku

Kiedy sadzić czosnek zimowy? To bardzo ważny termin dla każdego ogrodnika

Czosnek zimowy, jak jego nazwa wskazuje, dobrze radzi sobie z chłodną pogodą. Powinien spokojnie przetrwać niższe temperatury. Dlatego najlepszy termin na sadzenie czosnku, wypada jesienią. Najlepszym okresem jest czas pomiędzy końcówką września a początkiem listopada. Nie należy z tym zbytnio zwlekać, ponieważ choć czosnek radzi sobie z chłodem, to może przemarznąć przy ujemnych temperaturach. Dlatego im wcześniej go zasadzisz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że okres formowania się główek czosnku, który jest dla niego najbardziej wrażliwym czasem, przypadnie na przymrozki.

Jak głęboko sadzić czosnek zimowy? Ta wiedza ma ogromne znaczenie

Czosnek zimowy, najlepiej rośnie w żyznych glebach o wysokiej zawartości próchnicy. W okresie formowania się główek potrzebuje także bardzo dużo wody. Istotna jest także głębokość sadzenia czosnku. Warzywo należy sadzić pionowo, piętką w dół, gdzie głębokość powinna mieścić się w przedziale od 5 do 8 cm. Odległości pomiędzy sadzonkami powinny wynosić pomiędzy 6,a 10 cm. Pamiętaj, że z większych ząbków wyrosną okazalsze rośliny, dlatego do sadzenia czosnku zimowego wybieraj dorodne główki. 

Pomocne rady w uprawie czosnku zimowego. Pamiętaj o nich, aby twoje plony były okazałe

Jeśli uprawiasz czosnek zimowy, ścinaj pędy kwiatostanowe, kiedy tylko się pokażą. Spowoduje to zwiększenie plonów nawet o 30%. Warto także wspomnieć, aby pod żadnym pozorem nie sadzić czosnku zimowego w ziemi, w której wcześniej rosły warzywa cebulowe. Natomiast idealną ziemią będzie taka, w której wcześniej rosły na przykład kalafior, seler, czy ogórki. 

Więcej o: