Czy psy mogą jeść orzechy włoskie? Warto o tym wiedzieć

W zależności od dobranej dla czworonoga diety, niektórzy właściciele włączają do niej orzechy włoskie jako smaczną i pożywną przekąskę. Pojawia się jednak sporo wątpliwości dotyczących tego, czy psy mogą je jeść bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla czworonoga.

Orzechy włoskie są niezwykle cennym składnikiem diety. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym, błonnikowi, a także witaminom E i B są często zalecane osobom, które chcą utrzymać dobre zdrowie. O ile dla człowieka są bardzo korzystne, to w przypadku psów kwestia ta wzbudza sporo kontrowersji.

Zobacz wideo Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie

Czy orzechy włoskie są dobre dla psa?

Niektóre teorie głoszą, że podawanie psu orzechów włoskich może skutkować zatruciem pokarmowym, które w konsekwencji może być groźne dla zdrowia, a nawet życia czworonoga. Wszystko za sprawą zawartego w nich oleju, któremu w diecie ludzkiej przypisuje się zwykle prozdrowotne właściwości. Spożywając orzechy dostarczamy do organizmu takie składniki, jak wapń, żelazo czy magnez.

Powyższa teoria jest zgodna z prawdą, ale tak jak we wszystkim, najważniejszy jest umiar. Orzechy włoskie dla psa przyczyniają się do odpowiedniej regulacji trawienia, dlatego podawanie ich pupilowi może być korzystne dla jego zdrowia. Chcąc bezpiecznie włączyć je do psiej diety, zalecane jest dodanie symbolicznej ilości wyłuskanych orzechów do jedzenia, najlepiej raz na tydzień. Przed podaniem orzechów psu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jakie orzechy włoskie mogą jeść psy?

Jeśli po konsultacji u weterynarza zdecydujemy się na dołączenie do diety czworonoga orzechów włoskich, powinniśmy zwrócić dużą uwagę na ich jakość. Przede wszystkim, muszą być dojrzałe i świeże, ponieważ tylko wtedy mogą zapewnić psu odpowiednie właściwości. Zepsute, spleśniałe lub wilgotne orzechy mogą wywołać szereg niepożądanych reakcji ze strony układu pokarmowego.

Odpowiedzialność i umiar w podawaniu psu orzechów włoskich ma również znaczenie z uwagi na znajdujące się w nich ogromne ilości tłuszczu. Przesadna jego dawka może skutkować biegunką, wymiotami, a nawet zapaleniem trzustki. Z tego powodu nie należy podawać orzechów pupilom, których żołądek jest wrażliwy oraz takim, które wymagają specjalistycznej diety.

Zobacz też: Czego nie może jeść pies? Poznaj listę produktów szkodliwych dla tych zwierząt

Więcej o: