Owczarek szwajcarski - przyjacielski i aktywny towarzysz

Owczarek szwajcarski nie cieszy się zbyt dużą popularnością w Polsce, ale z roku na rok wzrasta liczba legalnych hodowli, w których można znaleźć tego niezwykle inteligentnego i aktywnego psa. Jakie jest jego usposobienie? Jakie ma wymagania i jaka jest jego cena? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Biorąc pod uwagę sylwetkę owczarka szwajcarskiego, wielu osobom może się on mylić z owczarkiem niemieckim. Jest w tym sporo prawdy, jednak obie rasy mocno się od siebie różnią, głównie pod kątem charakteru i usposobienia. Białowłosy czworonóg jest świetnym towarzyszem dla osób, które szukają przyjaznego i towarzyskiego, a przy tym aktywnego psa.

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Kot bengalski Największe koty domowe - poznaj pięć ras, które wyróżniają się na tle innych

Owczarek szwajcarski - specyfika rasy

Na początku XXI wieku owczarek szwajcarski został uznany oficjalnie przez FCI - wcześniej określane były jako białe owczarki niemieckie. Zaliczane są do kategorii psów pasterskich. Wyróżnia się u nich dwa rodzaje owłosienia - długowłose i krótkowłose. Nie u każdego przedstawiciela tej rasy sierść, która dobrze przylega do wszystkich części ciała, musi być prosta - u niektórych z nich może ona lekko falować.

Owczarki szwajcarskie są masywnymi psami o nieco wydłużonej kufie, szpiczastych uszach i nieco skośnych oczach. Względem owczarków niemieckich nie mają obniżonego zadu, dzięki czemu są mniej podatne na dysplazję stawów biodrowych.

Choć z natury owczarki szwajcarskie są spokojne i przyjacielskie, wymagają regularnego szkolenia i nauki. Dodatkowo należy im zapewnić odpowiednią dawkę aktywności. Co prawda lubią spędzać czas z człowiekiem na różne sposoby, jednak cechy wrodzone sprawiają, że najlepiej się czują w trakcie zabawy, biegania czy sportu.

 

Owczarek szwajcarski - usposobienie

Jako że owczarek szwajcarski jest kuzynem owczarka niemieckiego, posiada kilka podobnych do niego cech. Charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą inteligencją, chęcią do pracy z właścicielem i łatwością przyswajania komend i poleceń w trakcie szkolenia. Inaczej jednak niż "niemiecka" rasa, szwajcarskie nie są stworzone do zadań obronnych, a do towarzyszenia swojej rodzinie. Z tego względu jest bardzo przyjaznym i pragnącym towarzystwa czworonogiem.

Generalnie owczarki szwajcarskie niezbyt często okazują swoje uczucia, ale z drugiej strony mocno przywiązują się do właściciela. Wyróżniają je zarówno spokój i opanowanie w wielu sytuacjach, a jednocześnie żywiołowość i regularna chęć do zabawy. Rzadko zdarza się, aby wykazywały się agresją, złością i irytacją.

Owczarek szwajcarski - waga

Prawidłowa waga ciała dorosłego owczarka szwajcarskiego powinna się wahać od 30 do 40 kilogramów. Suki zazwyczaj ważą od 25 do 35 kilogramów.

Owczarek szwajcarski - cena

Na ten moment owczarki szwajcarskie nie są zbytnio popularną rasą psów w Polsce. Podobnie jak w przypadku wielu innych ras, należy zwracać uwagę, czy hodowla, z której pochodzi czworonóg jest zarejestrowana w FCI. W przypadku spełnienia tego warunku, cena szczeniaka zaczyna się w granicach 3-3,5 tysiąca złotych.

Jak odstraszyć dziki? Rozwieś to wokół ogrodu, a szybko pozbędziesz się problemu Jak odstraszyć dziki? Rozwieś to wokół ogrodu i wypędź je z posesji

Owczarek szwajcarski - wymagania

Owczarki szwajcarskie należą do grupy najbardziej aktywnych psów, dlatego w ciągu dnia należy im zapewnić sporą dawkę ruchu. Znakomicie czuje się na łonie natury, gdzie może się oddawać różnym sportom i aktywnościom ze swoim właścicielem. Decydując się na dłuższy spacer poza miastem, znacznie lepszym rozwiązaniem jest długa smycz, dzięki której pies będzie miał więcej swobody. Jest to istotne również z uwagi na wygodę właściciela.

Zobacz też: Jakim psem jest terier australijski? Krótka charakterystyka rasy

Więcej o: