Mały piesek, wielkie szczęście - najmniejsze rasy psów

Wiele osób decydujących się na czworonoga preferuje małe rasy psów. Ich rozmiar pozwala na łatwe utrzymanie na smyczy podczas spacerów, można zapewnić im odpowiednią przestrzeń nawet w malych mieszkaniach, a dodatkowo pieski te zachwyca urodą i usposobieniem. Jakie psy można zaliczyć do tego grona? Czym się charakteryzują? Przedstawiamy najpopularniejsze rasy małych psów.

Małe rasy psów są szczególnie często wybierane przez osoby, które mają niewielkich rozmiarów mieszkanie lub dom. Małe psy doskonale odnajdą się na mniejszych metrażach, można zapewnić im komfortową przestrzeń do funkcjonowania. Niewielkie psy będą również dobrymi kompanami dla dzieci i osób starszych.

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania Wybierz serwis

Piesek terapeuta Zenek Przed Tobą długa podróż i stresujesz się lotem? Z pomocą przychodzi Zenek!

Chihuahua

Chihuahua jest uważany przez wielu za najmniejszego psa świata. Nie ma w tym przesady - dorosły osiąga od 15 do 23 centymetrów, natomiast jego waga nie przekracza 2,5-3 kilogramów. Niewielkie rozmiary i nieduża waga mogą być jednak złudne - z jednej strony są inteligentne, przyjazne i pełne energii, a z drugiej stanowcze, uparte i odważne.

Nauka odpowiednich nawyków, na przykład w postaci przyzwyczajenia się do kuwety, nie zawsze może dać oczekiwane rezultaty. Psy tej rasy wymagają sporej uwagi, bowiem nie są przystosowane do długich wycieczek i spacerów, a do tego trzeba je chronić przed chłodem. Zaletą jest fakt, że relatywnie rzadko chorują, dzięki czemu mogą żyć nawet do 20 lat.

ChihuahuaChihuahua Pixabay.com

Shih tzu

Na liście małych ras psów nie może zabraknąć shih tzu. Dorosłe psy osiągają od 20 do 28 centymetrów, natomiast ich waga zazwyczaj oscyluje w granicach 4-7 kilogramów. Nie są zbyt skore do przesadnej aktywności, dlatego świetnie nadają się do domów osób starszych. 

Ich usposobienie nie jest łatwe - niewystarczająca ilość nauki odpowiednich nawyków może sprawić, że szybko wejdą właścicielom na głowę. Co istotne, psy tej rasy niezbyt dobrze sobie radzą z upałami, dlatego należy unikać spacerów w pełnym słońcu. Średnia długość życia shih tzu to od 10 do 16 lat.

Shih tzuShih tzu Pixabay.com

Buldog francuski

Wyjątkową rasą małych psów są buldogi francuskie, które należą do grona najbardziej chętnych do zabawy, niezależnie od wieku. Dorosłe psy osiągają od 27 do 35 centymetrów i od 9 do 14 kilogramów wagi, natomiast suki około 24-32 centymetrów i 8-13 kilogramów. Są inteligentne, towarzyskie i łagodne, dlatego świetnie odnajdują się w towarzystwie dzieci

Buldogi należą do grupy psów brachycefalicznych, co objawia się złym przystosowaniem do upałów i relatywnie częstymi problemami z oddychaniem po intensywnym wysiłku. Niestety, są również popularnym wyborem dla pseudohodowców. Średnia długość życia buldogów francuskich to 10-14 lat.

Buldog francuskiBuldog francuski Pixabay.com

Maltańczyk

Niezwykle popularne z uwagi na słodki wygląd są również maltańczyki. Ich śnieżnobiała sierść potrafi skraść serce, zwłaszcza, że są niezwykle serdeczne i towarzyskie. Wysokość w kłębie dorosłych psów i suk to około 20-25 centymetrów, a ich waga zazwyczaj oscyluje w granicach 3-4 kilogramów.

Są inteligentne, szybko się uczą i są chętne do uprawiania psich sportów, takich jak agility. Niezbyt dobrze z kolei radzą sobie z samotnością, dlatego nie są dobrym wyborem dla właścicieli, którzy opuszczają dom na cały dzień. Są też długowieczne - ich średnia długość życia to 12-15 lat.

MaltańczykMaltańczyk Pixabay.com

Pudel miniaturowy

Najmniejszy z pudli, czyli pudel miniaturowy to kolejny przedstawiciel małych ras psów. Zazwyczaj osiągają w kłębie od 28 do 35 centymetrów, natomiast ich waga oscyluje w granicach 4-7 kilogramów.

Zdecydowanie lepiej poradzą sobie z nimi aktywni właściciele, bowiem psy tej rasy nie są fanami długiego leżenia na kanapie, a do tego uwielbiają się uczyć i zawsze są chętne do pracy. Z tego względu są świetnymi towarzyszami podczas spacerów czy wielokilometrowych wędrówek. W przypadku niewystarczającej aktywności, potrafią pokazać czarne strony swojego charakteru. Żyją średnio około 15 lat.

Pudel miniaturowyPudel miniaturowy Pixabay.com

Agresywne rasy psów. Rotweiller Agresywne rasy psów. Bez zezwolenia nie można mieć ich w domu

Małe psy - obszerna lista

Rozszerzając nieco definicję małych psów, lista czworonogów o najmniejszych wymiarach jest znacznie dłuższa. Bez wątpienia należy zaliczyć do niej takie rasy, jak:

 • szpic miniaturowy,
 • york,
 • papillon,
 • pekińczyk,
 • pinczer miniaturowy (pekińczyk),
 • jack russell terrier,
 • bichon frise,
 • lhasa apso,
 • cavalier,
 • mops,
 • jamnik,
 • corgi,
 • beagle.

Zobacz też: Złoty czas hodowców psów. Przyszły właściciel musi być magistrem, bo "beagle to psy inteligentne"

Więcej o: