Jak prać buty w pralce? Zapamiętaj ten banalny trik, a już nigdy ich nie zniszczysz!

Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć? Choć pranie obuwia wydaje się kłopotliwe, to wcale takie nie jest. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, a bez problemu wyczyścisz swoje ulubione buty w pralce. Podpowiadamy, jakich zasad przestrzegać podczas odświeżania obuwia.

Warto pamiętać, że nie wszystkie buty możesz wyprać w pralce. Pod żadnym pozorem nie można wkładać do bębna butów z zamszu lub ze skóry, nawet jeśli te materiały są tylko wstawkami. Najlepiej upewnić się przed praniem, czytając informacje umieszczone na metce.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Brudne buty zimą są twoją zmorą? Oto dwa szybkie myki, które je uratują

Jak prać buty w pralce? Niezawodne triki na czyste buty 

Zanim włożysz buty do bębna pralki, musisz ręcznie oczyścić je z największych zabrudzeń np. błota i wyciągnąć z butów sznurowadła oraz wkładki. Możesz wyprać je ręcznie lub włożyć do woreczka, w którym pierzesz bieliznę i wrzucić razem z butami do pralki. Pamiętaj, że podczas prania obuwia program, który ustawisz, powinien być krótki i na niskich obrotach. Dodatkowo temperatura musi być niska i wynosić około 30 stopni. Podobnie jak sznurowadła i wkładki, włóż buty do woreczków na bieliznę, dzięki temu będą dodatkowo chronione przed uszkodzeniami. Razem z butami możesz wyprać stary ręcznik, który również będzie chronić buty przed obijaniem się o bęben pralki. Obuwie powinniśmy prac z niewielką ilością proszku lub płynu do prania. Po zakończeniu czyszczenia wypchaj buty gazetami, które szybko wchłoną wodę i odstawić je w suche miejsce. Pamiętaj, aby nie wystawiać ich na słońce, to może doprowadzić do ich zniszczenia. 

Buty z zamszu - zdjęcie ilustracyjne Jak wyczyścić zamszowe buty? Domowe i tanie sposoby na zadbane obuwie

Jakie buty prać w pralce? Które obuwie lepiej czyścić ręcznie?

Buty, które swobodnie możesz wyprać w pralce to obuwie sportowe, trampki oraz wykonane z bawełny, nylonu i poliestru. Niestety w pralce nie wypierzesz zbyt wielu rodzajów butów. Ręcznego czyszczenia wymaga obuwie:

  • klejone,
  • na obcasie,
  • wykonane ze skóry lub zamszu,
  • zawierające membrany,
  • espadryle.

Pranie ręczników Jak prać ręczniki? Te triki pomogą ci sprawić że będą dobrze uprane

Więcej o: