Gdzie najlepiej siedzieć w samolocie? Muszą to wiedzieć nie tylko ci, którzy boją się latać

Gdzie najlepiej siedzieć w samolocie? Linie lotnicze chętnie oferują nam wybór miejsc, niekiedy za dodatkową opłatą. Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza wtedy, kiedy obawiają się turbulencji. Wybór miejsc może być też bardzo ważny, w niebezpiecznych sytuacjach.

Pierwszy lot samolotem bywa bardzo ekscytujący. Jeszcze na początku lat 2000 podniebna podróż była wyłącznie w zasięgu osób zamożnych, a dziś za bilet tanimi liniami lotniczymi możemy zapłacić niekiedy zaledwie kilkadziesiąt złotych. Liczne firmy oferują wybór miejsc, które nie są bez znaczenia. Warto zastanowić się, czy nie lepiej mieć wpływ na to, gdzie akurat będziemy siedzieć.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Sylwia Bomba zdradza patent na długi lot. "Lećcie samolotem, który..."

Gdzie najlepiej siedzieć w samolocie? To musisz wiedzieć, z racji bezpieczeństwa

Lot samolotem to nie tylko wygodna, ale i jedna z najbezpieczniejszych form transportu. Przykładowo, w 2020 roku na każde 3,7 mln lotów doszło do jednej katastrofy z ofiarami śmiertelnymi. To bardzo mały odsetek, który nijak ma się np. do wypadków samochodowych, do których dochodzi bardzo często. Niemniej, wiele osób boi się latać samolotem. Wysokość, ciśnienie i prędkość bywają powodem do obaw, a jednocześnie czymś zupełnie nowym dla wielu osób. Jeśli więc jesteś jedną z osób, która boi się latać, najbezpieczniej będzie wybrać miejsce w samolocie przy drzwiach tzn. przed i za wyjściem, lub w rzędzie, w którym jest wyjście ewakuacyjne. W razie katastrofy najłatwiej wydostać się na zewnątrz. 

Rośliny doniczkowe Rośliny doniczkowe dla każdego. Ich uprawa jest dziecinnie prosta

Gdzie są najlepsze miejsca w samolocie? Ta wiedza może poprawić komfort lotu

Wiele osób, które lecą samolotem po raz pierwszy, bardzo chciałyby siedzieć przy oknie. To dobra decyzja ze względu na widoki, ale niezbyt dobra, jeśli pojawia się strach. Jeśli okno umiejscowione jest przy skrzydle, może pojawiać się złudzenie optyczne, które sugeruje, że skrzydło nienaturalnie się zakrzywia, drży, a nawet, że "może się oderwać". Miejsca w głąb samolotu są też bardziej podatne na odczuwanie turbulencji przez pasażerów. Jeśli nie lubisz momentu startu i lądowania, a także źle się czujesz, kiedy turbulencje się pojawiają, wybierz miejsca jak najbliżej przodu samolotu. Tam te uczucia są znikome.

Noga owinięta folią aluminiową Owiń stopy folią aluminiową. To proste, a efekt cię zaskoczy

Więcej o: