Robisz to podczas zakupów? Możesz zapłacić dużą karę! Dla wielu osób takie zachowanie to codzienność

Kiedy chodzimy do sklepów spożywczych, często nawet nie myślimy o tym, że przez takie wyjście możemy narobić sobie problemów. Spora grupa Polaków robi tę jedną rzecz, za którą można nawet dostać mandat. Dla niektórych jest to całkowicie normalne.

Pewnie nawet nigdy nie przyszło ci do głowy, że zwykłe zakupy, mogą sprawić takie kłopoty. Wiele osób w Polsce notorycznie popełnia podczas nich jeden nieoczywisty błąd. Sprawdź, czego nie robić, aby nie zapłacić kary. W niektórych krajach grożą za to surowe mandaty.

Po więcej podobnych artykułów zajrzyj na naszą stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzić na zakupach

Podjadasz w sklepie? W Niemczech zapłacisz za to karę

Wielu Polakom zdarzy się podjadać na zakupach. Matka, która daje bułkę prosto z półki sklepowej swojemu dziecku, rzadko tutaj szokuje. Okazuje się, że w Niemczech, takie zachowanie jest złamaniem obowiązującego tam prawa. Jeśli zdarzyło ci się kiedyś podjadać owoce czy warzywa, u naszych zachodnich sąsiadów mógłbyś zostać zgłoszony na policję. Jeśli chcesz nawet tylko sprawdzić jakość produktu, pamiętaj, że w Niemczech jest to absolutnie zabronione. 

Przed zawarciem umowy kupna przy kasie artykuły spożywcze nadal należą do supermarketu. Dlatego z prawnego punktu widzenia nie wolno ci ich jeść.

- Verbraucherzentrale Nordrhein-Westfalen e. V. (NRW)

Pamiętaj, aby nie otwierać opakowań w sklepie! To również jest karane

Choć może się wydawać, że dopóki nie naruszy się kodu kreskowego na opakowaniu, to można spokojnie z niego podjadać, to jednak w Niemczech wygląda to nieco inaczej. Prawo u naszych zachodnich sąsiadów zabrania kategorycznie takich zachowań. Może to być również uznane za kradzież. Praw do produktów nabywasz, dopiero kiedy za nie zapłacisz. W Niemczech, pracownicy sklepów pilnują i obserwują czy ktoś nie robi podobnych rzeczy. Ponadto, jeśli otworzysz na przykład wytłaczankę jajek i będziesz chciał zamienić to, które jest pęknięte, z tym z innego opakowania, to również możesz być obarczony/a karą.

W Polsce coraz częściej zwraca się uwagę na takie zachowania. Klientom zdarza się zapominać o konieczności zapłaty, a dzieci czasem po prostu otwierają i niszczą produkty. W art. 426 Kc., czytamy:

Małoletni, który nie ukończył 13 lat, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.

Sprzedawcy i właściciele sklepów mogą jednak egzekwować zadośćuczynienie od rodziców i opiekunów. W art. 427 Kc. Czytamy:

Kto z mocy ustawy lub umowy jest obowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego nie można poczytać winy, ten zobligowany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru.
Więcej o: