Jak usunąć mech z trawnika? Te sprawdzone sposoby błyskawicznie odmienią teren przed domem

Mech na trawniku to częsty problem. Na szczęście istnieją sposoby, aby skutecznie walczyć z tą niepożądaną rośliną. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, dlaczego mech tworzy się na trawniku i jakie są sposoby na pozbycie się mchu. Z tym problemem możesz uporać się w mgnieniu oka!

Mech rozwija się w miejscach zacienionych i wilgotnych, dlatego musimy zadbać, aby nasz trawnik był odpowiednio nasłoneczniony. Co więcej, aby pozbyć się mchu, należy regularnie dbać o czystość na zielonym dywanie. Co zrobić, kiedy się pojawi mech? Jest kilka opcji.

Po więcej podobnych artykułów zajrzyj na naszą stronę główną Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Kiedy pojawia się mech? O czym warto pamiętać, aby go uniknąć?

Mchy to rośliny, które potrafią pojawić się niemal wszędzie. Rośnie nie tylko na trawniku, ale też między betonowymi płytkami czy kamiennymi brukami. Za pojawienie się mchu na naszym trawniku odpowiada kwaśne pH gleby, ciężka i zbita gleba, zbyt rzadki trawnik, nadmierna wilgoć ziemi oraz zaciemnienie terenu. A także nadmierne nawożenie lub jego brak i osłabienie trawnika po przemarznięciu, lub przebytych chorobach. 

Jak pozbyć się much z trawnika? Sprawdzone sposoby na piękną murawę

Aby na dobre pozbyć się mchu z trawnika, należy przeprowadzić wapnowanie. Zanim jednak przejdziemy do działania, musimy sprawdzić współczynnik pH gleby. Jeśli okaże się, że jest niższy niż 6,0, to warto odkwasić ziemię. Najlepiej sprawdzi się do tego dolomit lub preparat do zwalczania mchu. Wystarczy rozsypać nawóz na całej powierzchni trawnika, a następnie spłukać go wodą

W usunięciu mchu pomoże nam także popiół drzewny z ogniska lub kominka. Zawiera on wiele mikroelementów oraz minerałów, które zadziałają na trawnik jak nawóz. Jednak zanim rozsypiemy go na trawniku, musimy mieć pewność, że drewno, które paliliśmy, nie było lakierowane ani malowane, ponieważ wówczas może być toksyczne dla naszej trawy. 

Ostatnim sposobem na usunięcie mchu jest zastosowanie octu. Ta metoda sprawdzi się, jeśli mech pojawił się między betonowymi płytami lub kamieniami. Wystarczy przelać ocet do butelki z atomizerem i spryskać nim miejsca, w których pojawił się mech. To sprawi, że roślina obumrze. 

Więcej o: