Wymieszaj z wodą i podlej benjamina. Fikus będzie rósł w zaskakującym tempie

Fikus lub figowiec benjamina jest uważany za roślinę wyjątkowo marudną i kapryśną. Mimo to cieszy się sporą popularnością. Do jego zalet należy przede wszystkim zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków. Sprawdź, jak dbać o fikusa i czym warto go podlewać, by pięknie rósł.

Fikus świetnie sprawdza się jako roślina oczyszczająca powietrze. Pozwala pozbyć się formaldehydu czy ksylenu. Niestety, figowiec benjamina jest dość kapryśny. Nie przepada za zmianą miejsca, zdarza się, że przestawienie doniczki o kilka centymetrów powoduje zrzucanie liści. Na szczęście szybko wraca do formy. Wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację, nawożenie, a do podlewania wykorzystać te domowe mieszanki, a fikus odwdzięczy się wysypem nowych listków.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Fikus: jak dbać o tę roślinę? Uważaj na doniczkę

Najpopularniejszą odmianą fikusa uprawianą w domach jest figowiec benjamina. W naturze to sporej wielkości drzewo. W uprawie domowej może urosnąć do 2 metrów. Pielęgnacja fikusa, niezależnie od odmiany, nie jest trudna, choć trzeba uważać na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim, roślina ta jest wyjątkowo wrażliwa na zmianę miejsca, a nawet nawyków, takich jak pora podlewania. Dobrze jest więc od razu po zakupie wybrać dla fikusa odpowiednie miejsce i starać się jak najrzadziej przestawiać doniczkę. Nie powinna stać w bezpośrednim nasłonecznieniu ani w pobliżu kaloryfera.

Jak podlewać figowiec benjamina? Wybierz odpowiednią porę

Woda do podlewania fikusa powinna być miękka i odstana. Najlepiej sprawdzi się przegotowana i przestudzona. Podlewaj go, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Najlepiej rób to rano. Możesz też zraszać liście, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest bardziej suche. Pamiętaj też o regularnym nawożeniu figowca. W sezonie wegetacyjnym odżywiaj roślinę co 2 tygodnie, jesienią i zimą raz na miesiąc. Do nawożenia możesz wykorzystać gotowe produkty lub sięgnąć po własnoręcznie przygotowane mikstury.

Nawóz z drożdży. Podlej nim fikusa, a będzie ci wdzięczny

Nawóz z drożdży to często stosowany domowy środek. Sprawdzi się nie tylko do podlewania uprawianych w ogrodzie pomidorów czy ogórków, lecz także do nawożenia fikusa. Mikstura wzbogaci roślinę w potas i magnez, wzmocni korzenie i korzystnie wpłynie na jej rozwój. Wystarczy, że 10 g świeżych drożdży rozpuścisz w litrze wody i odstawisz na kilkanaście minut. Po tym czasie podlej roślinę.

Wymieszaj z wodą i podlej fikusa. Nie pożałujesz!

Innym domowym sposobem na wzmocnienie i odżywienie fikusa jest podlanie go nawozem z żelatyny. To doskonałe źródło azotu, niezbędnego dla roślin zielonych. Uważaj jednak, by nie stosować tej mikstury zbyt często. Raz na miesiąc lub dwa w zupełności wystarczy. Jak przygotować nawóz z żelatyny? Łyżkę produktu rozpuść w szklance ciepłej lub gorącej wody. Przestudź i rozcieńcz dwoma szklankami zimnej wody, a następnie podlej rośliny.

Niecodziennym sposobem na nawiezienie fikusa jest podlanie go roztworem wody i piwa. Ważne, by napój był dobrze odgazowany! Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1 i podlej fikusa. Pozostałą miksturą możesz zrosić liście lub przetrzeć je miękką ściereczką. Dzięki temu pozbędziesz się kurzu, a liście będą błyszczeć.

Więcej o: