Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima 2022? To już niedługo! Ma zupełnie inny termin niż astronomiczna

Zima to dla wielu najpiękniejsza pora roku. Zwykle na półkuli północnej występuje między grudniem a marcem. Kiedy zaczyna się zima 2022? Kalendarzowa zima różni się od astronomicznej. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice.

Zima dzieli się na dwa rodzaje: astronomiczną i kalendarzową. Daty ich rozpoczęcia oraz zakończenia mogą się różnić. Temperatury za oknem w wielu miastach Polski nie zwiastują rychłego jej nadejścia. Zdradzamy, czy tegoroczna zima będzie mroźna i kiedy dokładnie możemy się jej spodziewać.

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy zaczyna się zima 2022/23? Znamy dokładny termin nadejścia tej pory roku

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy jest niezmienny i wypada 22 grudnia. Zima astronomiczna jest jednak ruchoma. Rozpoczyna się z przesileniem zimowym i trwa aż do równonocy wiosennej. Daty te nie zawsze są takie same. Jest to 21-22 grudnia do 20-21 marca.

rośliny Jak uratować złamaną roślinę? Masz to w kuchni, będzie wyglądać jak nowa

Pierwszy dzień zimy. Kiedy zaczyna się zima 2022/2023?

Wszyscy zastanawiają się, jaka będzie zima 2022/23 i kiedy się rozpocznie. To pytanie do meteorologów, a ci na ten rok zapowiadają, że tegoroczna zima będzie cieplejsza niż zwykle.

Meteorolodzy z IMGW przepowiadają łagodną zimę, ciepły i deszczowy grudzień, mokry styczeń i temperatury wyższe, niż norma wieloletnia z lat 1991-2020.

Jak wyczyścić żelazko? Jak wyczyścić przypalone żelazko? Wystarczy, że użyjesz tego produktu

Zima 2022/2023. Kiedy rozpocznie się kalendarzowa zima [DATA]

W tym roku początek zimy astronomicznej przypada na środę 21 grudnia. W 2023 roku zima astronomiczna rozpocznie się również 21 grudnia 2023 roku.

Jest to najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku, a także odchylenie półkuli od słońca. Dni stopniowo wydłużają się po tej dacie do 19 marca, co oznacza wiosenną równonoc. Oznacza również czas, w którym biegun północny Ziemi jest najbardziej odchylony od Słońca, a nasza półkula jest odchylona od Słońca.

Więcej o: