Zima dzieli się na dwa rodzaje: astronomiczną i kalendarzową. Daty ich rozpoczęcia oraz zakończenia mogą się różnić. Temperatury za oknem w wielu miastach Polski nie zwiastują rychłego jej nadejścia. Zdradzamy, czy tegoroczna zima będzie mroźna i kiedy dokładnie możemy się jej spodziewać.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy jest niezmienny i wypada 22 grudnia. Zima astronomiczna jest jednak ruchoma. Rozpoczyna się z przesileniem zimowym i trwa aż do równonocy wiosennej. Daty te nie zawsze są takie same. Jest to 21-22 grudnia do 20-21 marca.
Wszyscy zastanawiają się, jaka będzie zima 2022/23 i kiedy się rozpocznie. To pytanie do meteorologów, a ci na ten rok zapowiadają, że tegoroczna zima będzie cieplejsza niż zwykle.
Meteorolodzy z IMGW przepowiadają łagodną zimę, ciepły i deszczowy grudzień, mokry styczeń i temperatury wyższe, niż norma wieloletnia z lat 1991-2020.
W tym roku początek zimy astronomicznej przypada na środę 21 grudnia. W 2023 roku zima astronomiczna rozpocznie się również 21 grudnia 2023 roku.
Jest to najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku, a także odchylenie półkuli od słońca. Dni stopniowo wydłużają się po tej dacie do 19 marca, co oznacza wiosenną równonoc. Oznacza również czas, w którym biegun północny Ziemi jest najbardziej odchylony od Słońca, a nasza półkula jest odchylona od Słońca.