Czy trzeba grabić liście przed zimą? Odpowiedź może zaskoczyć niejednego ogrodnika

Wielu amatorów ogrodnictwa zastanawia się, czy jesienią musimy zgrabić liście z trawnika przed zimą. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie zdziwi wiele osób. W artykule wyjaśniamy także, jakie czynności powinniśmy wykonać w ogródku przed nadejściem zimy.

Znajdujące się na trawie liście to często nielubiany przez ogrodników widok. Czy liście porozrzucane po ogrodzie powinny zostać zgrabione? Odpowiadamy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Czy należy grabić liście jesienią? Jakie są plusy sprzątania liści z ogrodu? 

Grabienie liści może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla naszych roślin w ogrodzie.  Argumentem za zgrabianiem liści jest fakt, że zaczynają gnić i można się na nich poślizgnąć. Dodatkowo może to prowadzić do pojawienia się chorób grzybiczych. Są to jednak wyjątki, ponieważ zgrabianie liści z ogrodu wcale nie jest niezbędne. Warto zgrabić liście, żeby móc nimi przykryć krzewy i rośliny, które potrzebują dodatkowej ochrony przed zimnem i wiatrem. W miejscach, w których pozostawimy liście, będą miały dobry wpływ na glebę. Dzięki nim dłużej zachowuje wilgoć, dodatkowo użyźniają glebę. Jeśli zgrabisz liście, nie wyrzucaj ich do plastikowych worków, dużo lepszym pomysłem będzie złożenie ich w kompostowniku.

Co robimy jesienią w ogrodzie? O tych czynnościach powinien pamiętać każdy ogrodnik

Jesienią warto zastosować nawozy, które zadbają o rośliny zimą. Dzięki fosforowym i potasowym nawozom mineralnym rośliny dobrze zniosą opady śniegu oraz minusowe temperatury. Późną jesienią należy także zabezpieczyć cześć upraw przed zimą. Szczególnej ochrony potrzebują nowo posadzone drzewa i krzewy oraz rośliny, które nie są przystosowane do panującego w Polsce klimatu. Do ich zabezpieczenia możemy wykorzystać m.in. suche liście, korę lub agrowłókniny. 

Jakie rośliny sadzimy w listopadzie? Które warzywa siejemy późną jesienią?

Jesień to także czas na sadzenie w ogrodzie roślin cebulowych, do których zaliczamy tulipany, narcyzy, krokusy, fiołki, zawilce oraz hiacynty. Listopad to doskonały czas na zasianie do gruntu niektórych warzyw. Późną jesienią możemy zasiać: 

  • czosnek niedźwiedzi,
  • cebulę,
  • marchew,
  • pasternak,
  • szpinak,
  • pietruszkę,
  • koper ogrodowy,
  • seler.
Więcej o: