Jak prać firanki, żeby były białe? Te sposoby są sprawdzone od lat! Dzięki nim będą jak nowe

Wszyscy chcemy żyć w czystym, schludnym i świeżym otoczeniu. Jeśli jednak masz firanki, które są brudne, poplamione lub pożółkłe, może być trudno utrzymać ładny wygląd domu. Oto kilka wskazówek, jak prać firanki, by wyglądały jak nowe.

Firanki są zwykle prane raz na dwa miesiące, kiedy są zdejmowane i ponownie zakładane. Należy prać je częściej, tylko jeśli szybciej się brudzą lub zapylają. Istnieje kilka sposobów prania firanek. Niektórzy wolą tradycyjny sposób, który polega na moczeniu i praniu ich ręcznie, inni piorą je w pralce.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Więcej sprawdzonych trików, możesz znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak często prać firanki? Sprawdzone i bezpieczne metody odświeżania firan

Beż względu na metodę i częstotliwość prania powinno się to robić zgodnie z zaleceniem producenta. Tylko w ten sposób unikniemy zniszczenia tej delikatnej ozdoby okiennej.

Pierwszym krokiem jest zwykle zmoczenie zasłon w wodzie. Pomoże to usunąć uporczywe plamy lub zabrudzenia z tkaniny. Jeśli są jakieś trudne plamy, których nie da się usunąć z wodą, możesz użyć na nie detergentu, takiego jak płyn do naczyń lub specjalny płyn do prania, zamiast samej wody.

Zawsze trzeba sprawdzić, jaki rodzaj detergentu działa najlepiej na tkaninę. Niektóre firanki (szczególnie te koronkowe) mogą zostać uszkodzone przez środki chemiczne lub mydło. Warto zrobić więc próbę na niewielkim skrawku materiału.

Jeśli pierzesz firanki w pralce, zacznij od napełnienia pralki zimną wodą i dodania do niej detergentu do prania (ponownie upewnij się, że jest to bezpieczne dla Twojej tkaniny). Następnie włóż materiał i zastosuj specjalny program do firan.

Jak prać firanki, żeby dobrze się prezentowały?

Jeśli twoje firanki są wykonane z bawełny, powinieneś użyć delikatnego detergentu i wody o niskiej temperaturze. Jeśli są wykonane z jedwabiu, zaleca się pranie ręczne w ciepłej wodzie. A w przypadku tkanin syntetycznych, takich jak poliester lub nylon, można prać w pralce w zimnej wodzie i łagodnym detergencie.

Należy również wziąć pod uwagę kolor zasłon, ponieważ różne kolory wymagają różnych metod prania - na przykład białe można prać w dowolnej temperaturze, ale pożółkłych zasłon nie należy prać w gorącej wodzie, ponieważ może to spowodować jeszcze większe zżółknięcie materiału.

Wyprane firanki powieś i pozostaw je na kilka godzin do wyschnięcia. Staraj się nie korzystać z suszarki do ubrań. Jeśli tkania wymaga prasowania, dokładnie sprawdź, w jakiej temperaturze możesz to zrobić bezpiecznie.

Więcej o: