Rój meteorów pojawi się nad Polską. Kiedy i gdzie oglądać deszcz spadających gwiazd 2022?

Leonidy można oglądać już teraz, jednak ich maksimum przypada za kilka dni. Rój meteorów stworzy spektakularny spektakl nad Polską. Podpowiadamy, kiedy i gdzie patrzeć w niebo, by nie przegapić listopadowego roju spadających gwiazd.

Leonidy to jeden z najbardziej widowiskowych rojów meteorów, który możemy podziwiać co roku na jesiennym niebie. Już wkrótce czeka nas kulminacyjny moment niebiańskiego pokazu.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Więcej sprawdzonych trików, możesz znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie i kiedy najlepiej oglądać noc "spadających gwiazd"? Leonidy będą widoczne nad Polską

Listopad 2022 obfituje w moc astronomicznych atrakcji. Kilka dni temu miała miejsce niezwykła "Pełnia Bobrów" i zaćmienie Księżyca. Już niebawem na niebie pojawi się rój Leonidów, czyli noc spadających gwiazd. Kiedy spojrzeć w niebo?

Wprawdzie Leonidy można już podziwiać na niebie (rój meteorów jest aktywny od 10 do 23 listopada), to ich kulminacja nastąpi w nocy z 17/18.

Czym są Leonidy i skąd pochodzi ich nazwa? Odpowiadamy!

Leonidy to deszcz meteorów, który pojawia się każdego listopada. Są one wywołane przez kometę Tempel-Tuttle, która okrąża Słońce co 33 lata. Ich nazwa pochodzi od tego, że radiant roju znajduje się w pobliżu gwiazdy poczwórnej Gamma Leonis. W tym roku osiągną szczyt 17 i 18 listopada.

Leonidy są znane ze swojej szybkości i intensywnego pokazu świetlnego. Jest to najszybszy znany rój meteorów, a prędkość meteoroidów w ziemskiej atmosferze dochodzi do 72 km/s. O ile pogoda dopisze, nieziemski spektakl będzie widoczny na całej półkuli północnej, a więc również w Polsce.

Więcej o: