Jak pielęgnować anturium? Zalej łyżeczkę wodą i podlej roślinę, a szybko wypuści nowe kwiaty

Anturium to egzotyczna roślina, która zachwyca wiele osób swoją niepowtarzalną urodą. Choć bywa, że sprawia kłopoty, szczególnie niedoświadczonym, jej uprawa nie jest trudna. Sprawdź, jak pielęgnować anturium, by pięknie rosło i cieszyło nowymi kwiatami.

Anturium to roślina egzotyczna. Niektóre jej odmiany są bardzo wymagające i spotkać je można głównie w ogrodach botanicznych. Te, które możemy hodować w domu, będą długo cieszyć pięknymi kwiatami lub zielonymi i wybarwionymi liśćmi. Wystarczy pamiętać o ważnych zasadach uprawy. Jak dbać o anturium? Oto kilka porad.

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak pielęgnować anturium? Jaka ziemia i stanowisko będą najlepsze?

Zanim zdecydujesz się na kupno anturium, sprawdź jego wymagania. Przede wszystkim doniczka powinna stać w ciepłym i jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Parapet okna wychodzącego na wschód czy północ to dobry wybór. Uważaj jednak na zimny kamień, anturium potrzebuje bowiem odpowiedniej temperatury ziemi. Osłonkę warto postawić nieco wyżej i umieścić w otoczeniu innych roślin, co zapewni odpowiednią wilgotność powietrza. W pobliżu doniczki możesz też rozłożyć podstawkę z keramzytem i wodą. Anturium potrzebuje również kwaśnego i lekkiego podłoża. Zaopatrz się też w podpórki, które będą podtrzymywać kwiaty.

Fikus benjamina Wymieszaj z wodą i podlej benjamina. Będzie rósł w zaskakującym tempie

Jak dbać o anturium? Podlej go tym wywarem, a będzie rósł jak szalony

Ważnym szczegółem w uprawie anturium jest jego odpowiednie podlewanie. W okresie wzrostu podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Liście możesz codziennie zraszać. Sięgaj po miękką wodę w temperaturze pokojowej. Unikaj chlorowanej, o wysokiej zawartości wapnia i zimnej prosto z kranu. To może zaszkodzić roślinie i sprawić, że na liściach zaczną pojawiać się plamy. Zimą, w okresie spoczynku, ogranicz podlewanie i zmniejsz temperaturę.

Anturium preferuje kwaśne podłoże. Dobrym wyborem jest więc nawóz z fusów kawy. Łyżeczkę lub dwie zalej szklanką przegotowanej wody i odstaw do zaparzenia i przestudzenia. Po tym czasie podlej roślinę, uważając, by nie przelać podłoża. W okresie kwitnienia możesz sięgnąć po wywar z banana. Wrzuć skórkę z jednego owocu do słoika i zalej wodą. Zakręć i odstaw w ciemne miejsce na 24 godziny, po tym czasie odlej wywar, rozcieńcz wodą w proporcji 1:1 i podlej anturium oraz inne rośliny kwitnące.

Storczyki Włóż do piekarnika na 20 minut, a następnie wsyp do storczyka

Dlaczego anturium nie kwitnie? Winny może być ten szczegół

By anturium ponownie zakwitło, po zrzuceniu kwiatów konieczne jest zapewnienie roślinie czasu spoczynku. Zimą doniczkę ustaw w miejscu, w którym będzie:

  • temperatura ok. 15 stopni Celsjusza,
  • jasno, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu.

Ogranicz nawożenie i podlewanie. Sięgnij po wodę, gdy podłoże lekko przeschnie. Okres spoczynku powinien trwać ok. 6-8 tygodni.

Więcej o: