Te grzyby są pod ochroną. Wiele osób nie ma o tym pojęcia! Kara to nawet 5 tysięcy złotych

Sezon na grzyby powoli zbliża się ku końcowi. Zostało już tylko kilka tygodni na grzybobranie. Okazuje się, że nie wszystkie grzyby możesz zebrać, część z nich jest pod ochroną, a za ich zerwanie grozi mandat w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych. Lasy Państwowe informują, w których miejscach obowiązuje zakaz zbierania grzybów.

"Ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania i zachowanie właściwego stanu ochrony dziko występujących w Polsce i Unii Europejskiej, rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk i ostoi. Celem tej ochrony jest także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej" - informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, instytucja odpowiedzialna za ochronę przyrody.

Więcej podobnych artykułów, znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Które grzyby są w Polsce pod ochroną? Tych grzybów nie zbieraj 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej grzybów z dnia 9 października 2014 roku w Polsce istnieje kilkadziesiąt gatunków grzybów, których zbieranie jest zabronione. Grzyby znajdujące się na liście nie wolno wyrywać, przetwarzać na własny użytek, ani sprzedawać. Ochrona grzybów ma zabezpieczyć rzadko występujące gatunki przed wyginięciem. Na liście chronionych grzybów znalazły się m.in.:

  • borowik korzeniasty,
  • borowik żółtobrązowy
  • maślak trydencki,
  • modrzewnik lekarski,
  • soplówka jeżowata,
  • soplówka jodłowa,
  • smardz jadalny,
  • szyszkowiec łuskowaty,
  • smardz wyniosły,
  • flagowiec olbrzymi.

Gazeta "Fakt" skontaktowała się z odpowiednimi organami, aby upewnić się, jak wysoka kara grozi za zerwanie borowika żółtobrązowego. Okazuje się, że za zbieranie tych grzybów grozi mandat w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych. 

Za to możesz otrzymać mandat. Gdzie nie powinieneś zbierać grzybów? 

W Polsce istnieją miejsca, w których obowiązuje zakaz zbierania grzybów. Za jego złamanie grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Możemy zostać nim ukarani przez Straż Leśną i policję. Lasy Państwowe przypominają, że grzybów nie można zbierać w ostojach zwierzyny, na uprawach do czterech metrów wysokości oraz w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych. "Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe" - podkreślają Lasy Państwowe. Grzybiarze muszą także oszczędzać stare i duże owocniki, ponieważ mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów.

Więcej o: