Jak wyczyścić złoto? Te domowe sposoby sprawią, że biżuteria będzie lśnić jak przed laty

Jak czyścić złoto? Niestety, ten kruszec może łatwo matowieć i musi być regularnie czyszczony. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo czyścić złoto, aby zachować jego wartość i wygląd. Jak wyczyścić złoto nie tracąc fortuny? Mamy na to świetny sposób!

Złoto to cenny metal, którego ludzie używali od wieków. Jest to również najpopularniejszy metal w biżuterii. To także popularny rodzaj prezentu, którym obdarowujemy naszych bliskich przy wielu okazjach. Jest również ulubionym przedmiotem osób lubiących zbierać i inwestować w metale szlachetne. Jak czyścić złoto, by lśniło i zawsze wyglądało efektownie? Podpowiadamy!

Więcej sprawdzonych trików, możesz znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Złotoryja. Policja uratowała jeża, który wpadł do szybu

Dlaczego złot się brudzi? Wyjaśniamy! Przyczyn może być kilka

Złoto to metal używany od tysięcy lat w produkcji biżuterii i innych przedmiotów. Złoto jest miękkim metalem i dlatego jest bardziej podatne na zarysowania i wgniecenia. To sprawia, że jest podatny na brud i inne cząsteczki, które mogą utknąć w szczelinach biżuterii. Brud może również zmienić kolor złota, pozostawiając go matowym i pozbawionym życia. Złota biżuteria może się brudzić z wielu powodów. Największym "grzechem" jest pozostawienie jej luzem na półce w szafie lub szufladzie komody.

Powodem, dla którego złoto się brudzi, jest także to, że reaguje z siarką w powietrzu. Ta reakcja może również wystąpić, gdy wystawisz swoją złotą biżuterię na działanie chemikaliów, takich jak chlor lub wybielacz. Brud będzie się narastał z czasem i stał się zauważalny.

Jak wyczyścić złoto? Poznaj domowe sposoby czyszczenia tego cennego kruszcu

Złotą biżuterię można czyścić, polerując ją szmatką lub szczoteczką do zębów, aby usunąć brud z powierzchni metalu. Najlepszym sposobem czyszczenia mocno zabrudzonej złotej biżuterii jest użycie mieszanki wody i sody oczyszczonej. Mieszankę należy włożyć do miski lub garnka, a następnie zanurzyć w niej biżuterię.

Możesz wyczyścić swoje złoto również na dwa inne sposoby: jeden dla delikatnych elementów, a drugi dla bardziej wytrzymałych. Pierwsza metoda polega na zanurzeniu kawałka w roztworze amoniaku, a następnie spłukaniu wodą lub alkoholem. Natomiast drugi polega na użyciu pasty do zębów lub sody oczyszczonej do wyszorowania kawałka przed spłukaniem wodą, lub alkoholem.

Więcej o: