Jak przezimować oleander? Ten sprawdzony sposób ogrodników pomoże mu bezpiecznie przetrwać do wiosny

Jak pielęgnować oleander? To jeden z kwiatów, który wprowadza do naszych ogrodów śródziemnomorski klimat. Musimy pamiętać, że nie znosi on niskich temperatur, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przezimowanie tej rośliny. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak prawidłowo przezimować oleander, aby znów zachwycił na wiosnę

Oleander pospolity to roślina z rodziny toinowatych. Naturalnie występuję na obszarze śródziemnomorskim oraz w Azji. Oleander kwitnie przez kilka miesięcy w roku, od czerwca do września, jednak w klimacie ciepłym okres te jest nieco dłuższy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Oleander - zimowanie. Jak prawidłowo przygotować tę roślinę na zimę?

Oleandry powinniśmy przenieść do zamkniętej przestrzeni pod koniec lata. Miejsce, w którym postawimy kwiaty, musi być jasne i przewiewne z temperaturą powietrza wynoszącą od pięciu do 10 stopni - radzi portal poradnikogrodniczy.pl. Po przeniesieniu roślin z podwórka należy przestać je nawozić oraz ograniczyć podlewanie. Zanim ponownie wystawimy kwiaty na zewnątrz, musimy przystosować je do nowych warunków. Zwiększamy wówczas częstotliwość podlewania tych roślin i przenosimy je do miejsca, gdzie panuje półcień. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że oleander może ponownie przebywać na powietrzu, kiedy nie będzie już ryzyka wystąpienia przymrozków.  

Zimowanie fuksji i pelargonii. Kiedy powinny zostać przeniesione do domu?

Nie tylko oleander powinien spędzić zimę pod dachem, także popularne fuksje i pelargonie należy schronić przed mrozem. Pelargonie trzeba wprowadzić do zamkniętej przestrzeni, kiedy temperatura spadnie poniżej -3 stopni. Optymalna temperatura w czasie zimowania dla tych roślin wynosi od pięciu do 10 stopni. Z kolei fuksje najlepiej czują się w miejscach, gdzie temperatura wynosi od ośmiu do 10 stopni. Oba kwiaty podczas zimowania nie powinny być nawożone ani nadmiernie podlewane. Pelargonie należy podlać trzy lub cztery razy podczas całego okresu zimowania, natomiast fuksje trzeba nawadniać, tak aby ziemia w doniczce nie była całkiem sucha. 

Więcej o: