Pleśń w doniczce? Ten trik pomoże uratować roślinę bez przesadzania. Wystarczy jedna rzecz

Pleśń w doniczce to nie tylko problem pod względem estetycznym. Może również przyczyniać się ona do więdnięcia i innych chorób roślin doniczkowych. Pojawia się najczęściej, kiedy w pomieszczeniu jest wilgotno i mało słonecznie lub ziemia w kwiatach została przelana, jest zbita i gliniasta. Na szczęście tej nieprzyjemnej sytuacji, możemy łatwo zaradzić bez zastosowania skomplikowanych rozwiązań.

Wciąż zastanawiasz się, dlaczego w twoich doniczkach nagle widoczna stała się pleśń? Ku zaskoczeniu większości, może ona pojawiać się w glebie z naprawdę wielu powodów. Wiedz jednak, że grzyby atakują rośliny doniczkowe, zawsze są oznaką braku właściwych warunków do rozwoju. Wymagana jest tu przede wszystkim natychmiastowa reakcja, zanim problem stanie się poważniejszy. 

Jak zapobiec pojawieniu się pleśni w doniczce? Istnieją na to proste sposoby! 

Warto pamiętać, że to właśnie stale wilgotna gleba tworzy środowisko idealne dla rozwoju pleśni. W walce z tym nieprzyjemnym problemem pomocny może okazać się odpowiedni drenaż ziemi. Czy wiedziałaś, że zarodniki pleśni mogą nadal znajdować się w glebie, nawet po usunięciu skażonej rośliny? To przede wszystkim dlatego, ziemia powinna być zawsze pasteryzowana przed sadzeniem. Taka praktyka może uchronić cię przed pojawieniem się wspomnianego nieprzyjemnego problemu. 

Co zrobić, aby przed ponownym użyciem ziemi z poprzedniego sezonu, zabić wszelkie szkodliwe patogeny? Zanim wykorzystasz ją do sadzenia roślin doniczkowych, wystarczy, że glebę podgrzejesz w piekarniku. Ten banalnie prosty i skuteczny trik wykorzystywany był zarówno przez nasze mamy, jak i babcie. 

Co zrobić jeżeli pleśń zdążyła się już pojawić? Nie panikuj!

Jeżeli na swojej roślinie doniczkowej dostrzegłaś biały na lot nie musisz się stresować. Wystarczy, że na początku zwyczajnie oddzielisz go od ziemi. Następnie wyczyszczoną z pleśni glebę rozsypiesz na blachę i włożysz do rozgrzanego do 90°C piekarnika. Co dalej? Piecz ją przez maksymalnie 30 minut w między czasie mieszając kilka razy. Tak przygotowania ziemie będzie nie tylko wolna od pleśni, ale także licznych, niewidocznych dla oka zarodków. Przy okazji pozbędziesz się także innych szkodników, które mogły znajdować się w ziemi. 

Ponadto istnieje wiele prostych sposób, które pomogą ci szybko i skutecznie pozbyć się pleśni z doniczek. Co zalecają ogrodnicy w przypadku pojawienia się grzyba przy hodowli roślin doniczkowych? 

  • wysusz ziemię doniczkową bezpośrednio na świetle słonecznym 
  • przesadź roślinę do sterylnej ziemi doniczkowej
  • dodaj naturalny środek anty-grzybiczy do ziemi, w której znajduje się roślina
  • usuń pleśń z gleby i spryskaj ją środkiem grzybobójczym 

Jeżeli chcesz uniknąć stosowanie chemicznych środków grzybobójczych oraz całkowitego zmieniania ziemi, wystarczy, że pleśń posypiesz cynamonem. Naturalne właściwości przeciwgrzybiczne wspomnianego produktu, mogą w naturalny i przede wszystkim bezpiecznym sposób uratować twoją roślinę. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: