Ile kalorii ma rogal świętomarciński i jak smakuje? Legendy i ciekawostki o wypieku na 11. listopada

Wielu Polaków w okolicach 11. listopada, czyli w dniu świętego Marcina, sięga po Rogale Świętomarcińskie. Czym jest ten słynny w całym kraju wypiek, z czego jest wykonany i ile ma kalorii? Odpowiadamy na najczęstsze pytania!

Rogal świętomarciński to polskie wypieki z wieloletnią tradycją. Po raz pierwszy wspomniał o nim w XVIII wieku król polski Stanisław August Poniatowski. Oryginalna receptura rogala świętomarcińskiego zaginęła.

Zobacz wideo Rogaliki z makiem

Więcej sprawdzonych trików, możesz znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Co to jest rogal świętomarciński? Z jakich składników się go piecze?

Na rogal świętomarciński składa się półfrancuskie ciasto, nadzienie z białego maku, orzechy. Prawdziwe rogale świętomarcińskie można kupić tylko i wyłącznie w Wielkopolsce. Są one podobnie jak oscypki z Podhala czy szampan z Szampanii produktem chronionych oznaczeń geograficznych. Tradycyjnie piecze się je dzień przed 11 listopada. Jakiś czas temu weszło w życie unijne rozporządzenie nadające rogalowi certyfikat "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej".

Legendy i ciekawostki o rogalu świętomarcińskim. Skąd się wziął charakterystyczny kształt wypieku?

Legenda głosi, że kiedy św. Marcin przejeżdżał przez Poznań, jego koń zgubił swoją podkowę. Znalazł ją miejscowy piekarz, który tak zachwycił się jej wyglądem, że zaczął wypiekać ciastka w takiej formie.

Prawdziwy rogal świętomarciński musi spełnić kilka kryteriów. Ciasto powinno być półfrancuskie i przygotowywane na bazie margaryny. Nadzienie powinno zawierać biały mak z cukrem, okruchy ciasta biszkoptowego, masę jajeczną, margarynę, orzechy, rodzynki, owoce w syropie lub kandyzowane, aromat migdałowy. Rogal musi być zwinięty w odpowiedni sposób. Certyfikowane wypieki powinny ważyć od 150 g do 250 g.

Ile kalorii zawiera rogalik świętomarciński i jak szybko możemy je spalić?

Nie jest jasne, ile kalorii zawiera rogalik świętomarciński, ale można oszacować, że jest to około 500-600 kcal na sztukę. Aby spalić jednego rogala, należy przez godzinę grać w siatkówkę plażową, ćwiczyć zumba fitness, jeździć na rowerku stacjonarnym w umiarkowanym tempie lub wykonywać trening obwodowy.

Więcej o: