Ta roślina zachwyca przez cały rok i nigdy nie traci koloru! Jest idealna do ogrodu i na parapet

Szukasz rośliny, która będzie cieszyć oko przez cały rok? Hebe nigdy nie traci kolorów. Jeśli chcesz, aby twój ogród zachwycał także zimą, warto umieścić w nim kilka sadzonek tej rośliny. Sprawdzi się także, jako ozdoba na parapecie. W zależności od odmiany może mieć różne kolory. Podpowiadamy, jak ją hodować.

Hebe to roślina, której nazwa pochodzi od imienia greckiej boginie młodości. Występuje około 100 gatunków tych krzewów pochodzących z różnych zakątków świata od Nowej Zelandii po Amerykę Południową. Hebe w zależności od gatunku może osiągnąć od kilku centymetrów do kilku metrów wysokości.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Hebe nigdy nie traci swoich kolorów. Jak hodować tę roślinę w ogrodzie? 

Hebe kwitnie białymi, fioletowymi oraz niebieskimi kwiatami od maja do pierwszych przymrozków. Roślina ta jest w stanie przetrwać upalne, a także zimne okresy dzięki temu, że blaszki jej liści pokrywają się woskowym nalotem. Idealnym miejscem do posadzenia tej rośliny będzie nasłoneczniony obszar lub znajdujący się w lekkim cieniu. Należy także pamiętać o regularnym podlewaniu tej rośliny.  Poradnikogrodniczy.pl informuje, że hebe powinno zostać okryte na czas zimy tylko w pierwszym roku od jej posadzenia. Najlepiej chronić ją przed mrozem i wiatrem gałęziami roślin iglastych. Idealnymi odmianami hebe do hodowania w ogrodzie są: 

  • widłakowata,
  • bukszpanowata, 
  • ochrowata,
  • tłustolistna.

Hebe na parapecie. Jaką odmianę tej rośliny wybrać do hodowania w domu? 

Hebe to roślina, którą z powodzeniem możesz hodować na parapecie. Najlepiej wybrać odmiany karłowate np. "Margaret", "Peggy" czy "Mrs Winder". Roślina te powinny stać w nasłonecznionym miejscu, jednak nie należy narażać jej na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Właściciele hebe muszą pamiętać także o częstym podlewaniu tej rośliny, aby prawidłowo się rozwijała, ziemia powinna być cały czas wilgotna. Hebe należy przesadzać raz na dwa/trzy lat - wyjaśnia portal e-ogrodek.pl.

Więcej o: