Noc świętego Andrzeja, a święto pogańskie. Kiedy są Andrzejki 2022? To już niedługo

Stare przysłowie mówi "W noc świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja". Pomimo tego, że wspominamy świętego, same obrządki są pogańskie. Ów Andrzej to patron Szkocji, Grecji i Rosji. Kiedy są Andrzejki 2022 i jaka jest historia tego święta?

Wieczór wróżb, nazywany Andrzejkami celebrowany jest w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Pierwsza polska wzmianka literacka o tym święcie pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Co jeszcze wiemy o tym dniu?

Zobacz wideo Makijaż na andrzejki. Jak pomalować się czarująco?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Andrzejki to święto obchodzone corocznie 30 listopada. Obchody św. Andrzeja w Polsce mają historię sięgającą XVI wieku, kiedy to wprowadzili je przybyli do kraju ze Szkocji jezuici i chcieli zaszczepić mieszkańcom swoją nową religię.

Czym są Andrzejki i dlaczego nazywane są świętem magicznym?

Zwyczaj świętowania tego dnia został stopniowo przejęty przez Polaków i stał się popularny w całym kraju. Uważa się, że Andrzejki kojarzą się z wróżbami na cały nadchodzący rok, dlatego ludzie świętują je z takim zapałem. Mają w sobie dozę tajemniczości i magii, ze względu na towarzyszące im wróżby.

Kiedy są Andrzejki 2022? Już niedługi wigilia świętego Andrzeja

Tegoroczne Andrzejki będą obchodzone w noc z 29 na 30 listopada, we wtorek. Tradycyjnie to właśnie wtedy należy odprawić wszystkie wróżby andrzejkowe, o ile w nie wierzymy. W wielu szkołach odbędą się tego dnia uczniowskie gry, wróżby i zabawy. Dorośli będą się bawić w weekendy poprzedzające to święto, czyli 26-27 listopada.

Jak wróżyć w Andrzejki? Istnieje wiele tradycyjnych zwyczajów

Do najstarszych i najbardziej tradycyjnych wróżb należy lanie wosku do wody przez klucz i odczytywanie odlewu w świetle świecy. Bardzo znanymi obrzędami są także marsz damskich butów i robienie najdłuższej obierki z jabłka. Która panna wygra, ta pierwsza wyjdzie za mąż.

Więcej o: