Jak pozbyć się zacieków i osadu z suszarki do naczyń? Spryskaj tą miksturą. Po 30 minutach brud zniknie

W każdym domu są takie miejsca i rzeczy, które czyści się rzadziej od innych. Jedną z nich jest suszarka do naczyń. Choć korzystamy z niej codziennie, zdarza się, że zapominamy podczas porządków. Sprawdź, jak wyczyścić suszarkę do naczyń i jak pozbyć się zacieków i osadu.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Suszarka i ociekarka do naczyń to akcesorium, które znajdziemy w niemal każdym domu. I choć korzystamy z niego regularnie, zdarza się, że zapominamy o odpowiednim dbaniu o jego czystość. Zacieki i osad z kamienia, kurz czy rdza na metalowych elementach na szczęście łatwo jest usunąć domowymi sposobami. Wystarczy kilka produktów, które większość z nas ma już w swoim domu.

Jak wyczyścić suszarkę do naczyń? Spryskaj ją tą miksturą, a osad zniknie w mgnieniu oka

Sposób, w jaki zamierzamy wyczyścić suszarkę, przede wszystkim zależy od materiału, z którego została wykonana. Najprostszym sposobem na pozbycie się zacieków i osadu z plastikowych czy silikonowych suszarek jest sięgnięcie po ocet. Ten produkt pozwoli usunąć kamień, przy okazji odkazi akcesorium i pomoże zwalczyć bakterie i zarodniki pleśni. W butelce ze spryskiwaczem wymieszaj wodę z octem w proporcji 1:1. Spryskaj dokładnie suszarkę i ociekarkę. Pozostaw na co najmniej pół godziny. Na koniec wyszoruj szczotką i ciepłą wodą. Drobne elementy możesz wyczyścić przy pomocy starej szczoteczki do zębów. Na koniec wypłucz pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

Jak wyczyścić suszarkę do naczyń z kamienia i osadu? Sięgnij po te sposoby

Metalowej suszarki do naczyń lepiej nie czyścić przy pomocy octu, ten produkt może bowiem pozostawić na elementach nieestetyczne zacieki. Osad i kamień usuniesz przy pomocy roztworu wody i szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Na trudniejszy brud czy zardzewiałe plamy możesz nałożyć pastę z soli, kwasku cytrynowego i odrobiny wody. Pozostaw ją na 20-30 minut, a na koniec wyszoruj. Suszarkę do naczyń możesz też wyczyścić pastą z sody oczyszczonej. Wymieszaj 2-3 łyżki sody z odrobiną wody, a następnie nałóż ją na zabrudzenia, wetrzyj, a po 15 minutach wyszoruj. Metalową ociekarkę warto po dokładnym umyciu wypolerować miękką ściereczką i kilkoma kroplami oliwy z oliwek. To zabezpieczy ją przed zbieraniem się wody.

Więcej o: