Jak oszczędzać wodę i obniżyć rachunki? Niezawodne patenty, które wykorzystasz w domu

Od kilku miesięcy Polacy szukają sposobów na oszczędzanie. Warto przy tym pomyśleć o środowisku i nauczyć się lepiej dysponować wodą. Specjalnie dla was mamy kilka sposobów na to, aby zmniejszyć rachunki za wodę i zużywać jej mniej. Sprawdź, jak szybko zacząć oszczędzać, bez rezygnowania z przyjemności.

Inflacja w październiku ponownie wzrosła i zgodnie z szybkim szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 17,9 procent. Z kolei we wrześniu ukształtowała się na poziomie 17,2 proc. To sprawia, że wiele osób zastanawia się jak zaoszczędzić. Lepiej nie robić tego kosztem zdrowia zakręcając kaloryfery. Odpowiedniejszym sposobem będzie zakręcenie kranów i rozsądne dysponowanie wodą. Podpowiadamy, jak szybko zmniejszyć zużycie wody.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak walczyć z suszą? "Mniej żreć" [Next Station]

Jak zaoszczędzić na rachunkach? Zakręć wodę

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że duże zużycie wody w mieszkaniach wynika z niewłaściwych nawyków. "Tymczasem oszczędność nie wymaga od nas intensywnej pracy - wystarczy wdrożenie kilku prostych zasad" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa. 

Choć dla wielu osób może być to oczywiste, to nadal nie wszyscy o tym pamiętają. O co chodzi? O zakręcanie wody podczas mycia zębów lub przy goleniu się. Aby zaoszczędzić, warto także zrezygnować z codziennych długich kąpieli i zastąpić je szybkimi prysznicami. Polecamy także zacząć gromadzić deszczówkę, która możemy wykorzystać do podlewania kwiatów.

Wymiana sprzętu pozwoli ci zaoszczędzić wodę. Warto zainwestować w zmywarkę 

Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie wody jest zainwestowanie w zmywarkę, która zużywa znacznie mniej wody niż podczas ręcznego mycia naczyń. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby uruchamiać zmywarkę, dopiero kiedy jest cała załadowana. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na zakup zmywarki, nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Używaj jej tylko do ich moczenia i spłukiwania. 

Kontrole sieci kanalizacyjnych pozwolą ci zaoszczędzić wodę

Warto także zastanowić się nad zakupem słuchawki prysznicowej, która ma funkcję oszczędzania wody. Należy również zwrócić uwagę, czy spłuczka w toalecie nie przepuszcza wody, wówczas należy wymienić ja na taką, która ogranicza zużycie wody. Ministerstwo Środowiska podkreśla, że warto także regularnie przeprowadzać kontrolę sieci kanalizacyjnej, a jeśli zajedzie potrzeba, wymienić elementy, które są nieszczelne i prowadzą do zwiększenia zużycia wody.

Więcej o: