"Ptaki należy dokarmiać tylko naturalnymi produktami" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Lasy Państwowe. Wyjaśniamy, jakie produkty powinny znaleźć się w karmniku, aby mogły posilić się nimi ptaki. Jak i czym dokarmiać ptaki zimą?
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Ptaki szybko przyzwyczają się do źródeł pokarmu dlatego, jeśli zdecydujemy się na ich dokarmianie, musimy to robić regularnie oraz wykładać jedzenie zawsze w tym samym miejscu. Dodatkowo należy zadbać o higienę w karmniku i systematycznie przeprowadzać jego czyszczenie. O czym należy pamiętać podczas umieszczania i budowy karmników? Ich konstrukcja powinna chronić ziarna przed wiatrem, aby nie dochodziło do ich wydmuchiwania. Ważne jest także, aby ptaki mogły łagodnie na nim lądować, a w razie zagrożenia miały możliwość jego szybkiego opuszczenia.
Zimą z karmników najczęściej korzystają wróble, sikory, dzięcioły i kosy, które na pewno ucieszą się na widok surowej słoniny, ale nie tylko. Warto położyć w karmniku także łuskane orzechy, niewielkie rodzynki, płatki owsiane, ziarna słonecznika, aronię czy proso. "Należy pamiętać, aby absolutnie nie karmić ptaków produktami z solą, np. boczkiem, solonymi orzeszkami czy słonecznikiem, gdyż zimą ptaki mają utrudniony dostęp do wody pitnej" - ostrzegają Lasy Państwowe.
Niestety mimo apeli ekologów oraz aktywistów wciąż można zauważyć osoby karmiące ptaki wodne pieczywem. To może doprowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet do śmierci kaczek i łabędzi. Czym w taki razie należy je karmić? Najlepiej przygotować dla nich drobno pokrojone warzywa, ziarna zbóż oraz kukurydzę. Pamiętaj, że ptaki nie należy dokarmiać, kiedy pogoda jest łagodna. Wówczas dzikie zwierzęta powinny samodzielnie zadbać o pokarm dla siebie. Ptaki dokarmiaj tylko, podczas silnych mrozów.