Kiedy wypada Wielkanoc 2023? Poznaj datę i zaplanuj przygotowania

Wielkanoc jest jednym z tych świąt, które każdego roku obchodzone są innego dnia. Istnieje jednak prosta zasada, która pozwala określić, kiedy dokładnie ono wypada. Kiedy obchodzi się Wielkanoc w 2023 roku? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Wiele osób co roku zastanawia się co włożyć do wielkanocnego koszyczka i jak go udekorować. Ponieważ Wielkanoc to tak zwane święto ruchome, to zwykle zagadką jest również to, kiedy dokładnie w danym roku jest obchodzone. W 2023 roku będzie obchodzone nieco wcześniej, niż w roku ubiegłym.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkanoc 2023. Harmonogram świątecznych dni

Wielkanoc jest najważniejszym ze wszystkich świąt chrześcijańskich, ponieważ symbolizuje okres poświęcenia, cierpienia i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Bezpośrednio przed ich rozpoczęciem trwa 40-dniowy Wielki Post. Następnie ostatni tydzień przed świętem to Wielki Tydzień - rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, a kończy Triduum Paschalnym.

Symbolicznym rozpoczęciem Niedzieli Wielkanocnej jest tzw. Wigilia Paschalna, która rozpoczyna się wraz z zachodem słońca w Wielką Sobotę. W tym momencie wierni zapalają świecę paschalną, co z kolei symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Do ustalenia, że będzie ona obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca doszło w 325 roku w trakcie soboru nicejskiego. Zgodnie z przyjętą tradycją, najwcześniej święto może wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Wielkanoc 2023. Kiedy wypada?

W 2023 roku najważniejsze daty związane ze świętami Wielkanocnymi przedstawiają się następująco:

  • 6 kwietnia 2023: Wielki Czwartek, pierwszy dzień Triduum Paschalnego (dzień pracujący)
  • 7 kwietnia 2023: Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego (dzień pracujący)
  • 8 kwietnia 2023: Wielka Sobota, trzeci dzień Triduum Paschalnego (dzień pracujący, choć wielu pracodawców skraca godziny pracy)
  • 9 kwietnia 2023: Wielka Niedziela, Wielkanoc (dzień ustawowo wolny od pracy)
  • 10 kwietnia 2023: Wielki Poniedziałek, czyli Lany Poniedziałek (dzień ustawowo wolny od pracy)

W czasie Wielkanocy przestrzegane są zwyczaje i ludowe tradycje. Zwyczaje i symbole takie jak kolorowe palmy, święcenie koszyczków, w których znajdują się tradycyjne potrawy i pomalowane jajka, polewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny, są nieodłącznymi elementami tych świąt. Po uroczystej mszy w Wielką Niedzielę spożywa się śniadanie, a najczęściej spotykanymi potrawami są żur lub barszcz biały, biała kiełbasa i świąteczne babki.

Zobacz też: Święta Wielkanocne 2022. Popularne zwyczaje i tradycje w Polsce

Więcej o: