Kiedy wypada Wielkanoc 2023? Poznaj datę i zaplanuj przygotowania

Wielkanoc jest jednym z tych świąt, które każdego roku obchodzone są innego dnia. Istnieje jednak prosta zasada, która pozwala określić, kiedy dokładnie ono wypada. Kiedy obchodzi się Wielkanoc w 2023 roku? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Wiele osób co roku zastanawia się co włożyć do wielkanocnego koszyczka i jak go udekorować. Ponieważ Wielkanoc to tak zwane święto ruchome, to zwykle zagadką jest również to, kiedy dokładnie w danym roku jest obchodzone. W 2023 roku będzie obchodzone nieco wcześniej, niż w roku ubiegłym.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

'Prochem jesteś i w proch się obrócisz' - mówili księża, posypując głowy popiołem. Gest zaczyna przygotowania do Wielkanocy. Zostało do niej 40 dni, nie licząc niedziel, bo tyle trwa Wielki Post. Rytuał posypywania głów popiołem został wprowadzony do liturgii Kościoła ok. IV wieku. Do dziś jest znakiem pokuty i żalu za grzechy. Wielki Post - ile trwa i kiedy się zaczyna?

Wielkanoc 2023. Harmonogram świątecznych dni

Wielkanoc jest najważniejszym ze wszystkich świąt chrześcijańskich, ponieważ symbolizuje okres poświęcenia, cierpienia i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Bezpośrednio przed ich rozpoczęciem trwa 40-dniowy Wielki Post. Następnie ostatni tydzień przed świętem to Wielki Tydzień - rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, a kończy Triduum Paschalnym.

Symbolicznym rozpoczęciem Niedzieli Wielkanocnej jest tzw. Wigilia Paschalna, która rozpoczyna się wraz z zachodem słońca w Wielką Sobotę. W tym momencie wierni zapalają świecę paschalną, co z kolei symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Do ustalenia, że będzie ona obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca doszło w 325 roku w trakcie soboru nicejskiego. Zgodnie z przyjętą tradycją, najwcześniej święto może wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Wielkanoc 2023. Kiedy wypada?

W 2023 roku najważniejsze daty związane ze świętami Wielkanocnymi przedstawiają się następująco:

  • 6 kwietnia 2023: Wielki Czwartek, pierwszy dzień Triduum Paschalnego (dzień pracujący)
  • 7 kwietnia 2023: Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego (dzień pracujący)
  • 8 kwietnia 2023: Wielka Sobota, trzeci dzień Triduum Paschalnego (dzień pracujący, choć wielu pracodawców skraca godziny pracy)
  • 9 kwietnia 2023: Wielka Niedziela, Wielkanoc (dzień ustawowo wolny od pracy)
  • 10 kwietnia 2023: Wielki Poniedziałek, czyli Lany Poniedziałek (dzień ustawowo wolny od pracy)

Ziemniaki ugotowane w mundurach obierają się dużo szybciej niż surowe Zanieś połówkę ziemniaka do garażu. Problem zostanie rozwiązany

W czasie Wielkanocy przestrzegane są zwyczaje i ludowe tradycje. Zwyczaje i symbole takie jak kolorowe palmy, święcenie koszyczków, w których znajdują się tradycyjne potrawy i pomalowane jajka, polewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny, są nieodłącznymi elementami tych świąt. Po uroczystej mszy w Wielką Niedzielę spożywa się śniadanie, a najczęściej spotykanymi potrawami są żur lub barszcz biały, biała kiełbasa i świąteczne babki.

Zobacz też: Święta Wielkanocne 2022. Popularne zwyczaje i tradycje w Polsce

Więcej o: