Wiele osób co roku zastanawia się co włożyć do wielkanocnego koszyczka i jak go udekorować. Ponieważ Wielkanoc to tak zwane święto ruchome, to zwykle zagadką jest również to, kiedy dokładnie w danym roku jest obchodzone. W 2023 roku będzie obchodzone nieco wcześniej, niż w roku ubiegłym.
Wielkanoc jest najważniejszym ze wszystkich świąt chrześcijańskich, ponieważ symbolizuje okres poświęcenia, cierpienia i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Bezpośrednio przed ich rozpoczęciem trwa 40-dniowy Wielki Post. Następnie ostatni tydzień przed świętem to Wielki Tydzień - rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, a kończy Triduum Paschalnym.
Symbolicznym rozpoczęciem Niedzieli Wielkanocnej jest tzw. Wigilia Paschalna, która rozpoczyna się wraz z zachodem słońca w Wielką Sobotę. W tym momencie wierni zapalają świecę paschalną, co z kolei symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.
Wielkanoc jest świętem ruchomym. Do ustalenia, że będzie ona obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca doszło w 325 roku w trakcie soboru nicejskiego. Zgodnie z przyjętą tradycją, najwcześniej święto może wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
W 2023 roku najważniejsze daty związane ze świętami Wielkanocnymi przedstawiają się następująco:
W czasie Wielkanocy przestrzegane są zwyczaje i ludowe tradycje. Zwyczaje i symbole takie jak kolorowe palmy, święcenie koszyczków, w których znajdują się tradycyjne potrawy i pomalowane jajka, polewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny, są nieodłącznymi elementami tych świąt. Po uroczystej mszy w Wielką Niedzielę spożywa się śniadanie, a najczęściej spotykanymi potrawami są żur lub barszcz biały, biała kiełbasa i świąteczne babki.
Zobacz też: Święta Wielkanocne 2022. Popularne zwyczaje i tradycje w Polsce