Różowa zorza polarna nad Europą. Kiedy można ją zobaczyć? To bardzo rzadkie i niezwykłe zjawisko

Jedno z najbardziej znanych zjawisk naturalnych, zorze polarne obserwowane od wieków. Pojawiają się jako świetlisty pokaz na niebie, widoczny głównie w regionach północnych. Jednak tym razem stało się inaczej. Pojawiła się różowa zorza polarna.

Zorza polarna to niezwykłe zjawisko, często obserwowane na półkuli północnej. Fenomen znany jest również jako "tęcze nocy" lub "tęcze nocy północnej".

Zobacz wideo Dlaczego na niebie czasem jest więcej słońc?

Na niebie zapłonęła różowa zorza polarna. Nietypowe zjawisko było widać w Europie

Zorza polarna powstaje, gdy naładowane cząstki wiatru słonecznego wchodzą w atmosferę Ziemi i reagują z atomami tlenu, tworząc różne kolory. Można je zaobserwować w wyniku zderzeń naładowanych cząstek z atomami w ziemskiej atmosferze. Najlepszą porą na ich oglądanie jest zwykle okres od września do kwietnia, kiedy zapada zmrok i światło księżyca, nie przeszkadza w ich oglądaniu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

 

Różowa zorza polarna. Dlaczego ten fenomen jest tak niezwykły?

Różowa zorza polarna jest jednak niezwykle rzadkim zjawiskiem. Dlatego wzbudza wiele emocji i wzmaga ciekawość oglądających. Zwana jest również "różowym niebem" i występuje, gdy warunki atmosferyczne są odpowiednie. W nocy z 2 na 3 listopada mieszkańcy miasta Tromsø w północnej Norwegii mogli zobaczyć to nietypowe zjawisko na własne oczy.

 

Jak pozbyć się rybików? Jak skutecznie pozbyć się rybików raz na zawsze? Dzięki temu znikną

Kolor różowy w zorzy polarnej to zjonizowany azot na stosunkowo niedużej wysokości ok. 90-100 km. Pojawia się na niebie podczas najsilniejszych rozbłysków zorzy, przeważnie w formie cienkiego ale intensywnie falującego i drgającego paska pod zielonymi kurtynami zjonizowanego tlenu.

- czytamy we wpisie popularyzatora astronomii, Karola Wójcickiego.

Strumień wysokoenergetycznych cząstek był w stanie spowodować powstanie szczeliny w polu magnetycznym Ziemi. To właśnie przez tę szczelinę część cząstek była w stanie wlecieć na tyle głęboko w atmosferę naszej planety, że wywołała powstanie różowej zorzy polarnej

- wyjaśnia inny znawca kosmosu, Radosław Kosarzycki.

Oleander w domu: jak go pielęgnować, aby rósł bujny i pięknie kwitł? Te sposoby są naprawdę banalne Jak przezimować oleander? Wyjaśniamy, co zrobić aby przetrwał do wiosny

Więcej o: