Mycie okien octem. Wykorzystaj ostatnie ciepłe dni przed świętami [trik na lśniące okna bez smug]

Mycie okien octem? To jeden z domowych sposobów na to, by pozbyć się zabrudzeń bez konieczności wykorzystywania detergentów. Na jakie jeszcze metody można sobie pozwolić? Sprawdzamy.

Mycie okien wodą z octem. Czemu warto?

Czy mycie okien wodą z octem jest dobrym rozwiązaniem? Niekiedy takie działania traktuje się jako archaiczne. W końcu pod ręką mamy liczne środki chemiczne stworzone specjalnie po to, by służyły do czyszczenia szyb w oknach. Niestety, ale ich wykorzystanie także ma ograniczenia. Przede wszystkim mogą to być preparaty źle wpływające na środowisko naturalne. Dodatkowo ich ceny również nie zawsze są zachęcające.

W kontrze do takich propozycji pozostają tradycyjne i domowe, niekiedy wręcz ''babcine'' sposoby. Jednym z nich jest właśnie wykorzystanie octu. Chodzi w końcu o produkt tani, powszechnie dostępny i niezbyt szkodliwy dla środowiska. Dodatkowo warto dodać, że w wielu przypadkach może być on bardzo skuteczny. 

Woda z octem do mycia szyb. Jakie proporcje wybierać?

Oczywiście w przypadku walki z zabrudzeniem szyb stosuje się roztwór tworzony w odpowiednich proporcjach. Wystarczy na jedną część wody przeznaczyć jedną część octu spirytusowego, aby całość nabrała odpowiedniego stężenia i stała się skutecznym preparatem do czyszczenia okien.

Dlaczego woda z octem jest od lat wykorzystywana do mycia szyb? Przede wszystkim taki roztwór wykorzystuje się z uwagi na właściwości rozpuszczające i antybakteryjne. Płyn nie tylko rozpuszcza i usuwa resztki brudu, ale także dezynfekuje powierzchnię z dużą skutecznością.  

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak myć okna octem? 

Jak myć okna octem, aby robić to szybko, skutecznie i bez smug? Roztwór octu w stosunku 1:1 warto przelać do butelki ze spryskiwaczem. Bardzo mocno ułatwi to szybkie i skuteczne nanoszenie płynu na zmywaną powierzchnię. Oczywiście warto rozpoczynać od umycia ram okiennych, dopiero później zabierając się za szyby. 

Co zrobić, aby nie pozostawały smugi? Kluczowy jest wybór ścierki do szyb wykonanej z odpowiedniego materiału. Najczęściej poleca się mikrofibrę lub nylon. To dzięki ich strukturze i właściwościach łatwiej jest umyć okno bez pozostawiania nieestetycznych smug. 

Woda z octem do szyb: jak sprawić, by miała lepszy zapach?

Co zrobić, aby woda z octem do szyb nie była źródłem przykrego zapachu? Okazuje się, że charakterystyczna woń octu jest dla niektórych osób trudna do zniesienia. Chociaż chciałyby korzystać z tego domowego sposobu na czyste okna, to zapach jest trudny do przezwyciężenia. 

Czy jest sposób na przykrą woń octu? Wystarczy skorzystać ze skutecznego neutralizatora. Również taka substancja bardzo często znajduje się w domowych zapasach. Chodzi o sok z cytryny. Najczęściej zaleca się dawkowanie na poziomie 1 łyżki soku na 1 litr roztworu wody z octem.  

Jak umyć okna octem? Ważny jest odpowiedni wybór czasu

Jak umyć okna octem w skuteczny sposób? Podstawą jest takie wykonanie tej pracy, aby nie pozostawały po niej nieestetyczne smugi. Odradza się więc mycie okien zarówno przy bardzo wysokich, jak i ujemnych temperaturach. Oczywiście przed Bożym Narodzeniem jesteśmy skazani raczej na te ostatnie. Może się jednak przytrafić okienko z dobrą pogodą, które warto wykorzystać także na mycie szyb.

Zobacz też: Jak doczyścić pożółkłe ramy okienne? Jeden produkt wystarczy, aby znów wyglądały jak nowe! 

Więcej o: