Mycie okien gazetami i inne sprytne sposoby. Jak tanio i ekspresowo zadbać o czystość? Mamy na to sprawdzone triki

Mycie okien gazetami? Nie brzmi może zbyt zachęcająco, ale to stary i sprawdzony sposób. Dzięki niemu można szybko poradzić sobie z zabrudzeniami, nie tworzy się przy tym nieestetycznych smug.

Jak myć okna, żeby nie było smug? Podpowiadamy

Jak myć okna, żeby nie było smug? Warto zacząć od tego, że mycie szyb z pozoru nie jest ani trudne, ani też pracochłonne. Przed Bożym Narodzeniem okazuje się jednak, że brakuje nam czasu nawet na tak prozaiczną czynność. Dodatkowo trudnością bywa fakt, że dokładne umycie okien nie zawsze jest takie łatwe. Zdarza się, że nawet po potraktowaniu powierzchni wodą i płynem pozostają nieestetyczne smugi.

W jaki sposób radzić sobie z takim problemem? Najczęściej zabieramy się do pracy wyposażeni w ścierki, detergenty i papierowe ręczniki. Okazuje się jednak, że skuteczniejsza może być metoda wykorzystywana już dziesięciolecia temu. Chodzi o mycie okien gazetą. 

Jak myć okna gazetą?

Jak myć okna gazetą i skąd właściwie wziął się taki sposób? Czyszczenie szyb taką metodą jest bardzo dawnym rozwiązaniem. Niekiedy twierdzi się, że postępowano tak już w XIX w. Podstawą jest tu jednak wybór odpowiedniego materiału czyszczącego, czyli samych gazet. Chodzi o tradycyjną prasę pokrytą farbą drukarską, która ma tu kluczowe znaczenie. Do działań tego typu absolutnie nie nadają się pokryte kolorowymi ilustracjami magazyny.

W jaki sposób stosuje się gazety do mycia okien? Na całe szczęście nie jest to zbyt trudne. Konieczne jest przygotowanie miski z ciepłą wodą. Do polerowania okien najpierw wykorzystuje się gazety namoczone w takiej ciepłej cieczy i odciśnięte z jej nadmiaru. Po usunięciu warstwy brudu z szyby należy przejść do wytarcia jej do sucha. Do tego wykorzystywana jest z kolei sucha gazeta. W ten sposób można osiągnąć bardzo korzystny efekt. 

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Jak szybko umyć okna?

Jak szybko umyć okna tak, by uzyskać trwały i estetyczny efekt. Stosowanie gazet nie jest jedynym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie: skutecznych sposobów jest przynajmniej kilka. Należą do nich choćby:

  • mycie okien z wykorzystaniem mikrofibry lub nylonu - właściwe akcesoria do polerowania także mają duże znaczenie. Mikrofibra i nylon są tymi materiałami, które dają najmniejsze prawdopodobieństwo powstania smug;
  • mycie okien z użyciem gliceryny - dzięki tej substancji można liczyć na to, że nasze okna faktycznie będą błyszczały;
  • mycie okien z wykorzystaniem alkoholu lub nabłyszczacza do zmywarki - kolejne uznane patenty na to, aby w łatwy sposób nadać oknom blask tak, jakby dopiero co były zamontowane. 

Jakim płynem myć okna? Ekologiczny sposób

Jakim płynem myć okna? Bardzo często szybko sięgamy po detergenty, ale nie jesteśmy na nie skazani. Dobrze sprawdzić może się zwłaszcza skorzystanie z roztworu octu. Niektórym przeszkadza jego zapach, ale i z tym można sobie poradzić.

Jak przygotować odpowiedni płyn? Należy zacząć od rozrobienia octu spirytusowego z wodą w stosunku 1:1. Jak zabić przykry zapach? Wystarczy dodać łyżkę soku z cytryny na każdy litr przygotowanego roztworu.

Kiedy warto myć okna?

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: kiedy warto myć okna? Optymalne warunki do tego to takie, w których nie jest ani upalnie, ani też mroźnie. W okresie przedświątecznym można obawiać się raczej tylko niskich temperatur. Jeśli jednak trafimy w okno lepszej pogody, to warto z niego skorzystać. 

Zobacz też: Wlej kilka kropel do wody i umyj okna. To sprawdzony sposób na lśniące szyby bez smug

Więcej o: