Czyszczenie komina. Jak samodzielnie pozbyć się sadzy? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Czyszczenie komina powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia się sadzy i powstania pożaru. Co zrobić, aby uniknąć przykrej sytuacji? Jak samodzielnie należy wyczyścić komin z sadzy? Dowiesz się, czytając nasz tekst.

Zdarza się, że nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie wyczyścić komin. W takiej sytuacji należy poprosić o pomoc specjalistę, który zrobi to za nas. Lepiej nie odkładać tego w czasie i zadbać o swoje bezpieczeństwo. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Telefon w folii spożywczej, makaron w suszarce do sałaty i inne kuchenne triki. Czy znasz je wszystkie?

Kiedy przeprowadzić czyszczenie komina? W jakiej sytuacji warto poprosić o pomoc kominiarza?

O czystość naszego komina powinniśmy zadbać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz za każdym razem, kiedy zauważymy, że jest on niedrożny. Na ścianach komina podczas palenia zaczyna osadzać się sucha sadza, gdy jej grubość przekroczy dwa milimetry, należy przeprowadzić czyszczenie. Jeśli wewnątrz komina zobaczysz mokrą smołę, lepiej skontaktuj się z kominiarzem. Tego typu zanieczyszczeniem powinien zająć się fachowiec. 

Czyszczenie komina przy pomocy szczotki kominiarskiej. Jak jej używać?

Komin możesz wyczyścić samodzielnie, wykorzystując do tego szczotkę kominiarską. Zanim przystąpisz do czyszczenia, powinieneś kupić szczotkę kominiarską, kilkukilogramowy obciążnik w kształcie kuli, stalową linkę oraz grube rękawice i drabinę. Do szczotki kominiarskiej należy przyczepić obciążnik oraz stalową linkę - to na niej będziemy opuszczać szczotkę w dół komina. Podczas czyszczenia komina powinna towarzyszyć ci druga osoba, która będzie cię asekurować. Szczotkę powinieneś przeciągnąć przez komin kilka razy. 

Zanim rozpoczniesz czyszczenie komina, możesz wcześniej spalić w nim obierki po ziemniakach. Dzięki skrobi dojdzie do wysuszenia się sadzy w kominie. Pamiętaj, aby palić wyłącznie obierki, które zostały wcześniej dokładnie wysuszone. 

Więcej o: