Kierowców czeka obowiązkowy wydatek. Za brak tej rzeczy mogą zapłacić aż 500 zł kary

Nowe przepisy dla kierowców przewidują obowiązkowe posiadanie nowej naklejki. Do stref czystego transportu będą mogły wjechać wyłącznie samochody, które spełnią wymagania normy emisji spalin EURO. Uprawnienie do wjazdu będą nadawać zielone naklejki, które trzeba będzie kupić i umieścić na przedniej szybie samochodu. Za brak nalepki grozi mandat.

Minister klimatu i środowiska podpisał 31 marca bieżącego roku rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Od 4 maja, aby wjechać do strefy trzeba mieć na szybie samochodowej naklejkę uprawniającą do wjazdu. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Czym jest Strefa czystego transportu? Gdzie się znajdują?

Strefa czystego transportu to rejon, w obrębie którego mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające ustalone normy emisyjne spalin. Działanie to ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Po takich strefach mogą poruszać się samochody zarówno z napędem dieslowskim, jak i benzynowym. Pojazd musi jednak spełniać normy emisji spalin EURO. Oznacza to, że samochody, które ich nie spełnią, będą miały zakaz wjazdu do strefy i poruszania się po niej. Za ustalenie tych stref będą odpowiedzialne rady miasta. Obszary te będą mogły obejmować części miasta lub całe dzielnice. 

Nowe przepisy dla kierowców. Gdzie można zakupić naklejkę i jaka jest kara?

Obecnie nie zostały jeszcze utworzone strefy czystego transportu, jednak kiedy już powstaną, samochody uprawnione do wjazdu będą musiały mieć umieszczone w lewym dolnym rogu przedniej szyby zielone naklejki. Nalepki mają kosztować nie więcej niż pięć złotych, a sposób ich wydawania ma zostać określony przez rady gminy. Zgodę na wjazd do strefy właściciele pojazdów będą otrzymywać na podstawie roku produkcji pojazdu lub rodzaju paliwa. Choć prawo zaczęło obowiązywać 4 maja 2022 roku, to kierowcy nie zostali jeszcze poinformowani, gdzie mogą nabyć naklejki. 

Na zielonych naklejkach będzie znajdować się rok produkcji pojazdu, rodzaj paliwa, nazwa gminy oraz nr rejestracyjny pojazdu - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Za brak naklejki na samochodzie będzie grozić mandat w wysokości 500 złotych. Mówi o tym art. 96c. Kodeksu wykroczeń: "Kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu, podlega karze grzywny do 500 złotych".

Więcej o: