Skąd pochodzi twoje nazwisko i jakie jest jego znaczenie? Istnieje banalny sposób, aby to sprawdzić

Zastanawiasz się, skąd pochodzi twoje nazwisko i co może ono oznaczać? Choć wydaje się to trudne, to są to tylko pozory! Wystarczy trochę czasu i internet. Sprawdź genezę swojego nazwiska i jakie ma ono znaczenie.

Wiele osób prędzej czy później zastanawia się, skąd pochodzi ich nazwisko, czy jakie może mieć ono znaczenie. W dawnych czasach było to trudne do sprawdzenia. Dzisiaj jednak wystarczy internet i trochę czasu. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić!

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Opozda, zdecydowała się na dwuczłonowe nazwisko

Skąd wzięły się nazwiska? Pojawiły się około 700 lat temu!

Pierwsze nazwiska, pojawiły się w XIV wieku. Początkowo jednak były one używane głównie wśród szlachty, a powstawały poprzez modyfikację imion ojców, czy mężów. Zdarzało się także, że do stworzenia nazwiska używano popularnych wyrazów w danym regionie, na przykład nazw zwierząt, miejscowości, czy nawet czynności. Dla przykładu nazwisko "Brzozowski"ma swoje korzenie w słowie "brzoza". 

Jak sprawdzić skąd pochodzi twoje nazwisko? Wystarczy dostęp do internetu

Wbrew pozorom sprawdzenie skąd pochodzi twoje nazwisko, nie powinno stanowić problemu. Dzięki Instytutowi Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, możesz dowiedzieć się wszystkiego. Wystarczy, że wejdziesz na nazwiska.ijp.pan.pl, następnie w białym polu z trzema kropkami wpisz swoje nazwisko. Kiedy się pojawi, kliknij w nie. Możesz się dowiedzieć, o rysie historycznym nazwiska, o tym ile osób nosi je w Polsce, a nawet o tym, jak ono powstało. 

Możesz także sięgnąć po inne metody! Stwórz drzewo genealogiczne

W obecnych czasach większość ludzi ma nielimitowany dostęp do internetu. To nie oznacza jednak, że dawniej nikt nie interesował się tym, skąd pochodzi jego nazwisko. Wcześniej, również istniały metody, aby odpowiedzieć sobie na te pytania. Sięgano na przykład po pomoc historyka, a jeśli było to możliwe, tworzono wraz z rodziną drzewa genealogiczne. Ponadto warto udać się także do urzędów. Znajdziesz tam archiwa, które również pomogą ci dowiedzieć się więcej.

Więcej o: