Jak samemu zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy? Banalnie prosty sposób, aby zaoszczędzić pieniądze

Zima zbliża się wielkimi krokami. Synoptycy zapowiadają nadejście pierwszych przymrozków oraz opadów śniegu. To ostatni dzwonek, aby kierowcy zmienili ogumienie z letniego na zimowe oraz wymienili płyn do spryskiwaczy, na taki, który poradzi sobie z zamarzniętą wodą. Jak zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy? Wyjaśniamy!

Na stacjach benzynowych oraz w sklepach znajdziemy wiele rodzajów płynów do spryskiwaczy, jednak, zamiast wydawać pieniądze, możesz samodzielnie stworzyć własny specyfik. Podpowiadamy, jak za kilka złotych zrobić zimowy płyn do spryskiwaczy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Płyn zimowy do spryskiwaczy za pięć złotych. Jak go zrobić? 

Jeśli chcemy zrobić płyn do spryskiwaczy, który będzie odpowiedni do zimowej aury, musimy pamiętać, aby znalazł się w nim alkohol. Dzięki niemu nie będzie zamarzać, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Do przygotowania zimowego płynu do spryskiwaczy potrzebujesz:

  • dwulitrową miskę, dzbanek lub bańkę po zużytym płynie do spryskiwaczy, 
  • wodę,
  • płyn do mycia naczyń,
  • ocet,
  • alkohol izopropylowy 70 procent.

Do naczynia lub bańki wlej wodę, najlepsza będzie ta przefiltrowana, żeby zmniejszyć w niej ilość kamienia. Następnie dodajemy łyżeczkę płynu do mycia naczyń i 100 mililitrów octu oraz szklankę alkoholu izopropylowego. Całość mieszamy i możemy wlać do wlewu. 

Kiedy należy zmienić opony na zimowe? Nie należy czekać na pierwszy śnieg

Wielu kierowców zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na zmianę opon w samochodzie. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski w rozmowie z Radiem Kraków ostrzega, że nie powinniśmy czekać, do momentu aż na drogach pojawi się pierwszy śnieg. - To nie jest sygnał, żeby wymieniać opony - zauważa. I dodaje "zalecamy zmieniać opony na zimowe, gdy temperatura średnia spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza.

Więcej o: