Rokitnik pospolity to roślina z rodziny oliwnikowatych, okrytonasiennych. Naturalnie roślinie w Europie oraz Azji. Do czego warto go wykorzystać?
Rokitnik występuje w Polsce w postaci roślin uprawnych lub krzewów ozdobnych. Jego pomarańczowo-żółte owoce wykorzystuje się do wytwarzania środków leczniczych oraz produktów pielęgnacyjnych. Sok z rokitnika możemy kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz z ekologiczną żywnością, a nawet w niektórych sklepach wielkopowierzchniowych.
Rokitnik to roślina bogata w witaminę C, która wzmacnia nasz organizm oraz chroni przed przeziębieniami. To dopiero początek, w rokitniku znajdziemy także witaminę A, B12, D, E, K i P, a także żelazo, potas, wapń i krzem. Z rokitnika wytarza się soki, dżemy oraz olejki, zdarza się także, że w sklepach dostępne są suszone owoce tej rośliny. Rokitnik ma działanie przeciwzapalne, dlatego często sięgamy po niego, kiedy dopadają nas pierwsze objawy przeziębienia lub chcemy wzmocnić naszą odporność w okresie jesienno-zimowym.
Okazuje się, że dzięki rokitnikowi nie tylko przygotujemy zdrowe koktajle i napoje, ale także zadbamy o naszą skórę. Roślina ta jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków. Warto sięgnąć po produkty zawierające rokitnik, kiedy zmagamy się z łupieżem. Ma także właściwości nawilżające, pomaga w walce z przebarwieniami oraz działa przeciwzmarszczkowo. Dodatkowo warto włączyć do naszej pielęgnacji kremy i żele do pielęgnacji twarzy zawierające tę roślinę, kiedy nasza cera jest sucha lub trądzikowa. Jesienią i zimą olej z rokitnika pomoże uporać się z suchą i zaczerwienioną skórą.