Nieznane tajemnice jeziora Świteź z "Ballad i romansów" szokują. Ta legenda może być prawdziwa

Z jeziorem Świteź wiążą się dwie piękne legendy. Obie opisał Adam Mickiewicz w swoich balladach i romansach. Jak się okazuje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jedna z nich może być prawdziwa. Czy jezioro istnieje naprawdę i jakie tajemnice skrywają jego odmęty? Sprawdźcie koniecznie

Znane z literatury pięknej jezioro Świteź istnieje naprawdę. Znajduje się na granicy rejonów nowogródzkiego i korelickiego na Białorusi. Jakie tajemnice skrywa akwen?

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jezioro Świteź istnieje naprawdę. Akwen skrywa wiele tajemnic

Ballada Adama Mickiewicza "Świteź" została opublikowana w 1822 w tomiku "Ballady i romanse". Jak pamiętamy ze szkoły, wieszcz wykorzystał w niej ludowe opowieści ze swoich rodzinnych okolic.

Karkonosze to jedne z najchętniej odwiedzanych przez turystów gór w Polsce.Galaretki z kosmosu w Karkonoszach. "Nie są to żadne znane organizmy"

Legenda mówiła, że na miejscu jeziora Świteź stało miasto, które za sprawą cudu zapadło się pod ziemię. Na jego miejscu powstało jezioro piękne jak marzenie, wokół którego pojawiły się trujące kwiaty, jakich nie ma nigdzie indziej. Czy ta legenda może być prawdziwa? Okazuje się, że tak.

Żywność na trudne czasy. Jakie zapasy jedzenia warto mieć w domu?Żywność na trudne czasy. Jakie zapasy jedzenia warto mieć w domu?

Czy jezioro Świteź może skrywać zatopione miasto? Istnieje taka teoria

Na Białorusi 20 km na południowy wschód od Nowogródka znajduje się jezioro Świteź. Miejsce to szczególnie upodobał sobie Adam Mickiewicz, ponieważ często bywał tam jako dziecko. Akwen ma pochodzenie krasowe, czyli powstał w wyniku oberwania ziemi do podziemnej pustej przestrzeni. Takie zjawiska dzieją się zwykle w wyniku wypłukiwania przez wodę deszczową rozpuszczalnej skały macierzystej, takiej jak wapień, i powodując jej zapadanie się do jamy poniżej.

Jezioro Świeteź na BiałorusiJezioro Świeteź na Białorusi Mapy Google

Powyższe zdjęcie pochodzi z Map Google

Akwen ma kształt zbliżony do koła i formę lejka. Wokół niego rośnie duża ilość roślin reliktowych. Wśród nich występują odmiany takie jak lobelia jeziorna oraz jedyna na Białorusi brzeżyca jednokwiatowa.

Istnieje teoria, że do zapadnięcia się ziemi i powstania jeziora doszło w średniowieczu, a w miejscu obecnego zapadliska wypełnionego wodą stała wieś lub niewielkie miasteczko, o którym mówią stare legendy.

Więcej o: