Te pająki potrafią wytwarzać niebywale silne sieci. "To pierwszy taki przypadek naukowy''

13 września 2022 był dla Andy'ego Schronce'a, przyrodnika i eksperta w dziedzinie ogrodów, zupełnie normalnym dniem. Aż do czasu, gdy za swoim kuchennym oknem odkrył niesamowite zjawisko.

 Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak już udokumentowano, i jest to powszechnie wiadome w dziedzinie naukowej, ptaki lubią podkradać jedzenie w postaci owadów z pajęczyn. Jednak czasem zdarza im się też w nich utknąć, co zwykle nie kończy się dla nich dobrze. To samo pomyślał Schronce, gdy przez okno swojego mieszkania zauważył Kardynała Szkarłatnego uwięzionego w ogromnej, złotej sieci. Jednak, po chwili obserwacji zauważył, że ptak wcale nie utknął. W rzeczywistości, stał na pajęczynie, trzymając w swoim dziobie pająka i wymachując nim na wszystkie strony. Po chwili Kardynał puścił swoją ofiarę, po czym odleciał spłoszony.

Pająk z przypadku

Andy Davis, ekspert w dziedzinie pająków, stwierdził, że zjawisko zaobserwowane przez Schronce'a to pierwszy taki przypadek naukowy w historii. Jak się okazało, pająk odpowiedzialny za całe zamieszanie to pająk Jorō. Charakteryzuje się on czarno-żółtym ubarwieniem, z niewielkimi czerwonymi naleciałościami na grzbiecie. Wszystko zaczęło się w 2014 roku, kiedy gatunek ten przypadkowo dostał się do kontenera, który leciał z Azji Wschodniej do Stanów Zjednoczonych, po czym osiedlił się w Karolinie Południowej i Tennessee.

Badania wykonane przed Davis'a i jego syna, wykazały, że pajęczyna Jorō potrafi utrzymać obiekty ważące maksymalnie 69 gramów. Jest to niewiarygodny wynik, biorąc pod uwagę to, jaką, tak na prawdę znikomą wagę potrafią utrzymać sieci innych pająków.  

Sam Jorō nie jest szkodliwym stworzeniem dla człowieka. Spotykając go, najczęściej reaguje ucieczką. Co ciekawe, mogą przynosić nawet niewielkie pozytywy dla dzikich zwierząt. Oprócz ptaków, zaobserwowano też, że pająki z innych gatunków również lubią przesiadywać na pajęczynach Jorō, podkradając im jedzenie.

Więcej o: