Barbórka 2022. Kiedy wypada to górnicze święto i dlaczego jest wyjątkowe? To polska tradycja od lat!

Na początku grudnia obchodzimy Dzień Górnika inaczej zwany Barbórką. To doskonała okazja, aby złożyć najlepsze życzenia wszystkim Barbarom oraz znajomym i bliskim górnikom i geologom. Jak obchodzimy Barbórkę i kiedy dokładnie wypada? Przeczytaj koniecznie!

Barbórka jest świętem górniczym. Obchodzi się je zawsze 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. W tym dniu poza górnikami swoje święto mają również geolodzy oraz wszystkie osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Zobacz wideo Barbara Kurdej-Szatan opowiedziała o kryzysie w związku z Rafałem Szatanem

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Barbórka 2022. Jak obchodzimy to święto

W Polsce św. Barbara czczona jest jako patronka budowniczych, architektów i murarzy, flisaków, górników węgla, rud żelaza, siarki, miedzi i soli. Jest patronką wszystkich osób wykonujących ciężką i niebezpieczną pracę – zagrożoną śmiercią.

Zachód słońca nad jeziorem Lipie Tajemnice jeziora Świteź. Legenda znana z Mickiewicza może być prawdziwa

Barbórkę rozpoczyna poranna uroczysta msza przy figurze św. Barbary. Tuż po niej ulicami miast maszerują orkiestry górnicze. Później odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Tradycyjnie przy okazji Barbórki organizowane są koncerty, występy artystyczne, zabawy i bale dla górników i ich rodzin. Organizowane są również karczmy piwne.

Młodzież (zdjęcie ilustracyjne) Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Oto finałowa 20. Co znaczy łymyn?

Obchody Barbórki 2022. Czym są karczmy piwne i combry babskie?

Karczmy piwne to bardzo ciekawa tradycja związana z Barbórką. Organizowane są w dniach poprzedzających święto św. Barbary. Biorą w nich udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem (emeryci, współpracownicy kopalń, naukowcy z wydziałów górniczych). Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie.

Więcej o: