Jak skutecznie oszczędzać wodę? Te metody mają kluczowe znaczenie dla portfela i środowiska

Jak oszczędzać wodę i zadbać o środowisko oraz domowy budżet? Wystarczy, że wprowadzisz kilka drobnych zmian. Gwarantujemy, że dzięki naszym poradom rachunki za prąd będą znacznie niższe, a w twoim portfelu znajdzie się więcej pieniędzy. Dodatkowo zadbasz środowisko oraz zasoby wodne.

"Chociaż bezpośrednie zużycie w przeliczeniu na jednego Polaka wynosi dziennie zaledwie 92 litry, to wirtualne zużycie [woda wykorzystana do produkcji żywności i innych dóbr konsumpcyjnych - red.] to dodatkowo ponad 3800 l. Łącznie to ok. 3900 l dziennie" - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak zatem zmniejszyć zużycie wody? 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Oszczędzając prąd, realnie oszczędzamy nasze pieniądze?

Jak oszczędzać wodę? Dzięki tym nawykom będzie ci łatwiej

Oszczędzać wodę możesz już od samego rana. Wystarczy, że podczas mycia twarzy, zębów oraz golenia będziesz zakręcać wodę. W ciągu dnia, kiedy będziesz myć ręce, nie odkręcaj wody w pełni, lepiej czyścić je pod wolniejszym strumieniem. Ważne jest także naprawienie cieknących kranów oraz spłuczek. Większość osób lubi długie i relaksujące kąpiele jednak, zamiast codziennie przesiadywać w wannie, wybierz szybki prysznic, dzięki temu zużyjesz znacznie mniej wody. Wiele wody tracimy także podczas zmywania naczyń. Bardzo ważne jest, aby używać wody tylko podczas namaczania oraz płukania naczyń.

Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? Zbieraj deszczówkę, nawet jeśli mieszkasz w bloku

W zaoszczędzeniu wody pomoże nam deszczówka. Wystarczy wystawić podczas deszczu wiadro lub miskę, a następnie przelać do butelki zgromadzoną wodę. Później możesz podlewać nią rośliny w swoim mieszkaniu. Warto także przeprowadzać regularną kontrolę sieci kanalizacyjnej i wymieniać te elementy, które są nieszczelne i prowadzą do ubywania wody. Woda jest wykorzystywana do produkcji wszelkich dóbr, dlatego, zanim wybierzesz się na zakupy, dobrze przemyśl jakich artykułów potrzebujesz. Kupując za dużo, nie tylko stracisz pieniądze, ale także zmarnujesz wodę. 

Więcej o: