Masz to w kuchni. Wymieszaj z wodą i wyczyść okap, a będzie jak nowy

Czyszczenie okapu jest bardzo ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Mimo tego, że na rynku dostępne są specjalne środki, bez problemu możemy przywrócić go do dawnego stanu za sprawą rzeczy, które znajdziemy w domu

Okap to nie tylko jego zewnętrzna obudowa. Urządzenie posiada też filtry, które zabrudzone mogą źle wpłynąć na powietrze w mieszkaniu. 

Okap odpowiedzialny jest za odprowadzanie oparów kuchennych, które wytwarzają się podczas gotowania. Oprócz tego, jego filtry w ciągu dnia pobierają mnóstwo wilgoci oraz kurzu. Powinniśmy pamiętać o jego myciu tak często, jak to możliwe. Gdy tłuszcz, który osadzi się na obudowie zaschnie, jego usunięcie może sprawić sporo kłopotów. W takiej sytuacji warto przecierać go codziennie, a najlepiej po każdym gotowaniu w kuchni. 

Tak naprawdę istnieje wiele środków, które posiadamy w domu, którymi możemy wyczyścić okap. Wszystko jednak zależy od jego stanu. Gdy zabrudzenia nie są wielkie z zewnątrz, z pewnością wystarczy płyn do mycia naczyń wymieszany z ciepłą wodą. Płyn nakładamy na mokrą gąbkę, po czym dokładnie przecieramy obudowę okapu. Do środka zaś możemy użyć wody z octem, najlepiej w formie spryskiwacza. Należy pamiętać, żeby roztwór pozostawić na około 15 minut, po czym wyszorować wnętrze szorstką stroną gąbki.

Soda oczyszczona

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wyczyszczenie okapu będzie jednak papka z sody oczyszczonej. Przydaje się ona do wielu rzeczy. Przykładowo, z jej pomocą możemy usunąć nawet zaschnięte plamy na pościeli lub materacu. Także z okapem nie będzie mieć większego problemu. Papkę wykonujemy w bardzo prosty sposób, wsypując do szklanki kilka łyżek sody, i zalewając niewielką ilością wody. Proporcje zależne są od stanu i ilości zabrudzeń. Gotowy roztwór nakładamy na brudne elementy, i tak jak w przypadku wody z octem pozostawiamy na 15 minut. Następnie czyścimy zwilżoną ściereczką, aż do pozbycia się białego osadu. 

Więcej o: