Ile razy w roku kwitnie grudnik? Zastosuj te porady ogrodników, a obsypie się kwiatami!

Jak pielęgnować grudnik? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zdecydowały się na hodowle tej rośliny. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, co należy zrobić, aby zakwitł oraz jakie są przyczyny jego więdnięcia. Wypróbuj także nasz wywar z banana, który sprawi, że grudnik wspaniale zakwitnie.

Szlumbergera zwana także grudnikiem lub kaktusem Bożego Narodzenia jest rośliną z rodziny kaktusowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej, z kolei w Polsce jest rośliną kojarzącą się z okresem świątecznym. Grudnik kwitnie dwa razy w ciągu roku. Jeden z okresów jego kwitnienia przypada na przełom listopada i grudnia. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl 

Dlaczego grudnik więdnie? Te błędy sprawią, że roślina zwiędnie

Powodów, dla których grudnik nie kwitnie, może być wiele. Po pierwsze roślina ta może mieć za dużo światła oraz przebywać w pomieszczeniu, gdzie temperatura jest za wysoka. Najlepiej, jeśli temperatura w pokoju, w którym znajduje się grudnik, wynosi od 16 do 24 stopni. Przy hodowli grudnika musisz także pamiętać, że roślina ta lubi rozproszone światło, dlatego nie należy stawiać jej na nasłoneczniony parapecie. Aby kaktus Bożego Narodzenia pięknie zakwitł, musi dostawać odpowiednią ilość wody, nie może być ani przesuszony, ani przelany. Grudnik trzeba także chronić przed przeciągiem. 

Jak pielęgnować grudnik? Wywar z banana zdziała cuda

Jednym ze sprawdzonych sposobów, na to, aby grudnik pięknie zakwitł, jest podlanie go wywarem, którego przygotowanie jest banalnie proste. Wystarczy, że wrzucisz skórkę po bananie do słoika i zalejesz ją dwoma litrami ciepłej wody, a następnie odstawisz w ciemne miejsce. Po upływie 24 godzin odkręć słoik i rozcieńcz wywar z wodą w proporcji 1:1. Roztwór możesz zużyć w ciągu dwóch do trzech dni. Podlewaj w ten sposób grudnik raz na trzy tygodnie, a dzięki temu twoja roślina otrzyma potrzeby jej do wzrostu fosfor i potas. 

Zimowanie grudnika? Jak wygląda proces pielęgnacji

Zimowanie to czas, w którym roślina przechodzi w stan spoczynku. W związku z tym, że grudnik kwitnie jesienią i zimą, to jego czas zimowania przypada na wiosnę. Wówczas powinien być rzadziej podlewany oraz trzymany w chłodnym miejscu. Natomiast zimą, kiedy większość roślin zimuje, grudnik zakwita. Wtedy należy podlewać go raz w tygodniu. 

Więcej o: