Wystarczy gałązka w domu. Właściwości tego dobrze znanego drzewa są zdumiewające!

Są najbardziej rozpoznawalnymi drzewami w Polsce. Ich okazy zachwycają nie tylko miłośników przyrody. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie dokładnie właściwości posiada to drzewo. Poznaj niezwykłe zastosowania dębu, zarówno te praktyczne, jak i bardziej "mistyczne".

Zachwycają swoim pięknem i rozmiarem. Warto jednak pamiętać też o tym, że posiadają one niezwykłe właściwości. Drewno tego drzewa wspaniale sprawdza się w przemyśle budowlanym, ale roślina posiada także właściwości zdrowotne. Co więcej, niektórzy wierzą w magiczne moce dębu. Poznaj praktyczne i te mnie typowe zastosowania tego drzewa.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Gdzie wykorzystuje się dęby? Warto znać jego właściwości

Dęby to drzewa, które mają bardzo wiele zastosowań. Jedno z ważniejszych oczywiście jest w przemyśle budowlanym. Wiele osób marzy o dębowych panelach, które zachwycają nie tylko wyglądem, ale też są niesamowicie wytrzymałe. Z tego względu jest to też jeden z droższych wyborów. Warto jednak także wiedzieć, że drzewo ma również właściwości prozdrowotne. Kora dębu stanowi bardzo często bazę dla wielu medycznych substancji. Robi się z niej także napary. Już w dawnych czasach zdawano sobie sprawę z leczniczych właściwości tego drzewa. Napar z kory dęby potrafi przynieść ulgę w stanach zapalnych, ale przede wszystkim w genialny sposób reguluje pracę jelit. 

Myślisz, że jesteś nieugięty? Ci ludzie nie chcieli sprzedać działki, więc mieszkają na środku ronda Mieszkają na środku ronda. "Pytają, jak dostaję się do domu"

Dąb ma również właściwości magiczne! Dlaczego warto mieć w domu jego gałązkę?

W dawnych czasach dębom przypisywano również wiele właściwości magicznych. Jednak nawet dziś, niektóre osoby wierzą w ich cudowną moc. Wierzono, że drzewo może przynosić szczęście, a także chronić przed śmiercią. W mitologii nordyckiej dęby miały szczególne znaczenie dla boga piorunów Thora. Dlatego, aby chronić się przed wyładowaniami elektrycznymi, wieszano w oknach żołędzie. Natomiast w religii chrześcijańskiej, która zmieszała się z pogańską kulturą, wierzono, że jeśli ostatniego dnia roku do domu przyniesie się gałązkę dębu, przyniesie to szczęście i pomyślność mieszkańcom.

Jabłko - zdjęcie ilustracyjne Wykonaj prosty test z jabłkiem. Poznaj banalny sposób dermatolożki

Więcej o: