Jezioro Jasne koło Iławy nazywane jest także Jeziorem Czystym. Akwen od lat zdumiewa naukowców, badaczy, przyrodników i turystów. Jest to bowiem najczystsze i najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Widoczność sięga tu aż 15 metrów, więc w bardzo wielu miejscach widać dno zbiornika.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Jezioro oraz przylegające do niego tereny tworzą Rezerwat Jasne, będący częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Woda w jeziorze jest tak czysta, ponieważ pochodzi ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku. Jest to tzw. jezioro oligotroficzne. Mimo że plener idealnie nadaje się do spacerów i zdjęć, nie można w nim pływać ani nawet zamoczyć stóp w wodzie.
Jezioro zawdzięcza swoją przejrzystość małej zawartości substancji odżywczych rozpuszczalnych w wodzie oraz wysokiemu natlenieniu. Dzieje się tak dlatego, że woda posiada wysoką kwasowość wynoszącą 4,3 pH. Zawiera też mało fosforu, który jest niezbędny do rozwoju glonów. Ze względu na skład i charakter wody życie biologiczne jest tu bardzo ubogie.
Żyją tu jedynie sinice i drobne rośliny przybrzeżne. W akwenie żyją też ryby - kanibalistyczne okonie karłowate, które z braku innego pożywienia pożerają się nawzajem. Jezioro jest pod całkowitą ochroną.
Jezioro Jasne znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, nieopodal wsi Siemiany. Jadąc autem, należy kierować się drogą z Jerzwałdu w kierunku Iławy. Tuż za wsią Jeziorno znajduje się leśny parking. Z niego do jeziora wystarczy przejść 1 km drogi pieszo.