Najczystsze jezioro w Polsce. Światło sięga na głębokość 15 metrów, a w wodzie żyją okonie-kanibale

Jezioro Czyste zwane również Jeziorem Jasnym znajduje się na terenie rezerwatu przyrody w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Jego nazwa nie jest przypadkowa, zbiornik posiada bowiem niespotykanie czystą i przeźroczystą wodzę. Niestety, nie można w nim pływać. Sprawdź dlaczego!

Jezioro Jasne koło Iławy nazywane jest także Jeziorem Czystym. Akwen od lat zdumiewa naukowców, badaczy, przyrodników i turystów. Jest to bowiem najczystsze i najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Widoczność sięga tu aż 15 metrów, więc w bardzo wielu miejscach widać dno zbiornika.

Zobacz wideo Pierwszy załogowy lot Virgin Galactic na krawędź kosmosu

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jezioro Jasne: jedno z najczystszych w Polsce

Jezioro oraz przylegające do niego tereny tworzą Rezerwat Jasne, będący częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Woda w jeziorze jest tak czysta, ponieważ pochodzi ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku. Jest to tzw. jezioro oligotroficzne. Mimo że plener idealnie nadaje się do spacerów i zdjęć, nie można w nim pływać ani nawet zamoczyć stóp w wodzie.

Plamy z potu na ubraniachJak usunąć plamy z potu na ubraniach? Sięgnij po ten dodatek do herbaty

Najczystsze jezioro w Polsce - obowiązuje tu całkowity zakaz kąpieli. Dlaczego?

Jezioro zawdzięcza swoją przejrzystość małej zawartości substancji odżywczych rozpuszczalnych w wodzie oraz wysokiemu natlenieniu. Dzieje się tak dlatego, że woda posiada wysoką kwasowość wynoszącą 4,3 pH. Zawiera też mało fosforu, który jest niezbędny do rozwoju glonów. Ze względu na skład i charakter wody życie biologiczne jest tu bardzo ubogie.

Żyją tu jedynie sinice i drobne rośliny przybrzeżne. W akwenie żyją też ryby - kanibalistyczne okonie karłowate, które z braku innego pożywienia pożerają się nawzajem. Jezioro jest pod całkowitą ochroną.

Karmnik - zdjęcie ilustracyjneJak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą? Zadbaj o skrzydlatych przyjaciół

Jezioro Jasne. Jak do niego dojechać?

Jezioro Jasne znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, nieopodal wsi Siemiany. Jadąc autem, należy kierować się drogą z Jerzwałdu w kierunku Iławy. Tuż za wsią Jeziorno znajduje się leśny parking. Z niego do jeziora wystarczy przejść 1 km drogi pieszo.

Więcej o: