To pewne. Mars już niedługo nie będzie widoczny! Niesamowite zjawisko astronomiczne nad Polską

Jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, jakie możemy zobaczyć, jest zakrycie planety przez Księżyc. Ostatni raz taki fenomen w Polsce obserwowaliśmy 10 lat temu. Spójrzcie w grudniowe niebo, bo taka okazja prędko się nie powtórzy.

Zjawiska zakrycia planety, zwane okultacją, polegają na przesłonięciu gwiazdy lub planety przez inną planetę czy Księżyc. Takie zjawiska nie są zbyt częste, więc warto na nie zwrócić uwagę.

Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Księżyc zakryje Marsa. Rzadkie zjawisko na grudniowym niebie

Pod koniec roku 2022 czeka na nas wyjątkowe i rzadkie zjawisko astronomiczne, które będziemy mogli obserwować z terenu Polski. Jak wiemy, Księżyc jest najbliższym Ziemi dużym, naturalnym ciałem niebieskim.

Srebrny glob w swoim ruchu po niebie co jakiś czas zakrywa jasne gwiazdy albo planety. Już na początku grudnia 2022 nadarzy się doskonała okazja obserwacji, jak Mars chowa się za tarczą naszego naturalnego satelity.

 Kiedy obserwować zakrycie i odkrycie marsa przez księżyc. Warto zapamiętać tę datę

Do zakrycia Marsa dojdzie 8 grudnia 2022 w godzinach 7:04 do 7:47 rano. Zjawisko będzie widoczne na niebie północno-zachodnim, na wysokości 13 - 17 stopni w zależności od rejonu Polski.

29156041

Zakrycie jest procesem rozłożonym w czasie. Oznacza to, że Mars nie zgaśnie nagle, a będzie tracił jasność stopniowo. Dopiero po pewnym czasie zostanie całkowicie zakryty przez Księżyc.

Odkrycie Srebrnego Globu również będzie postępowało powoli, ale musimy przygotować się na ten moment, żeby go nie przegapić.

Jak obserwować zakrycie i odkrycie marsa przez Księżyc. Praktyczne wskazówki

Przez to, że do zakrycia Marsa dojdzie bardzo nisko na niebie, musimy się upewnić, że jakieś budynki lub drzewa nie uniemożliwią nam obserwacji. Dobrze jest udać się na teren, w którym nie występuje sztuczne światło.

Więcej o: