Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Koniecznie pamiętaj o tych zasadach, kiedy spadnie śnieg

Jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu? To pytanie zadało sobie w ostatnich dniach wiele osób. Po tym, jak w wielu miejscach Polski spadł śnieg, właściciele paneli fotowoltaicznych zastanawiali się, czy i jak czyścić je ze śniegu. Na te pytania odpowiadamy w tekście.

W Polsce coraz rzadziej zdarzają się dni, w których śnieg zalega na dachach. Co jednak zrobić, kiedy śnieg zasypie panele fotowoltaiczne? Czy możemy go usunąć samodzielnie? 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

Zobacz wideo Ciemna strona fotowoltaiki [NextStation]

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Czy jest to konieczne?

Znajdujący się na panelach fotowoltaicznych śnieg wpływa na ilość produkowanej energii. Przez zaśnieżone panele promienie słoneczne docierają tylko częściowo. Czy jednak należy je czyścić samodzielnie? Nie powinniśmy tego robić, zazwyczaj śnieg sam topnieje, ponieważ ogniwa wydzielają ciepło. Jeśli jednak nasze panele mamy umieszczone na płaskim dachu i chcemy pozbyć się zalegającego śniegu, należy działać bardzo ostrożnie.   

Poranny obowiązek - przywracanie do porządku samochodowych szyb Odmrażanie szyby w aucie jest łatwe. Wystarczy ta rzecz w samochodzie

Czym odśnieżać panele fotowoltaiczne? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Podczas odśnieżania paneli fotowoltaicznych musimy zadbać nie tylko o to, aby ich nie uszkodzić, ale też o nasze zdrowie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby odśnieżać je samodzielnie, tylko w sytuacji, gdy nie będzie to nam zagrażać. W przeciwnym wypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jeśli czujemy się bezpiecznie to do czyszczenia paneli, możemy użyć szczotki o miękkim włosiu, aby nie porysować powierzchni paneli. Pamiętaj także, aby nie stosować środków czyszczących, które mogą uszkodzić panele. 

Dni wolne od pracy w 2022 roku. Kiedy wyjechać na urlop? Podpowiadamy - zdjęcie ilustracyjne Będą dodatkowe dni wolne od pracy, niestety nie dla każdego

Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne? Co zrobić, aby śnieg samoistnie zniknął? 

Najlepszym sposobem, aby nie martwić się o zalegający na panelach śnieg, jest ich odpowiednie zamontowanie, które powinno być pod kątem 35 stopni. Dzięki temu śnieg będzie samoistnie się z nich osuwać. Należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu paneli. Najlepiej przeprowadzać je dwa razy w ciągu roku na początku wiosny oraz w połowie lata. Panele fotowoltaiczne wymagają czyszczenia z uwagi na to, że osiada na nich brud, pył, kurz, sadza, pojawia się mech, liście, a także ptasie odchody. Osadzenie się śniegu na panelach może mieć na nie także dobry wpływ. Podczas zsuwania się z nich usuwa zanieczyszczenia.  

Więcej o: